Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2016
CARMOSÉRING, 20K rodierat guld, safir ca 1,00 ct, 12 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, 184 briljanter ca 6,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd ca 45 cm, 2 rader, vikt 31,3 g.
COLLIER, 18K guld, opal, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, längd 43,5 cm, vikt 25,1 g.
BRUDKRONA, förgyllt silver, glasstenar, signerad T. Eld Ceson Göteborg 1970, 8,5 x 7 x 10 cm, vikt 122 g.
BROSCH, 18K guld, turkos, odlade pärlor, fladdermus, Stockholm 1988, 5 x 2,8 cm, vikt 16 g, nål och stopp ej i guld.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå topas ca 5,77 ct, 44 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 11,5 g.
SMYCKESET (5 DELAR) vit metall, granater, brosch, hänge/brosch/collier, nål, liten berlock/låsdel, örhängen med krokar (lås till ena kroken defekt), etui.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 5,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade 7,5 mm pärlor, flera svagt droppformade, längd 46 cm, 18K guldlås (kula) med äkta stenar.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,36 ct, ca W-TCr/VS, veneziakedja 39 cm.
PÄRLRING, 18K guld, 2/3 orientalisk pärla (avsågad) 6,6 mm, sitter löst (behöver limmas), 2 briljanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, stl 15,5+ mm, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma i Stockholm 1952, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, runda plattor med 2 rosenslipade diamanter ca 0,05 ctv, stift, vikt 3,0 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, äkta barockpärla 5,2 x 4,8 mm, 13 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,17 ctv, ankarkedja 39 cm, stämplad ABH och oval kontrollstämpel, vikt 3,7 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,93 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS-SI, Kaplans Safir Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,6 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/P, stl 17 mm+, vikt 3 g.