Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2016
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, antika, CG Hallberg Stockholm 1911, diameter 1,4 cm, vikt 7,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabé/halvpärlor, 2 mediumslipade diamanter ca 0,10 ct styck, vikt 2,6 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, silver, delvis förgyllda svart emalj, antika, Stockholm 1887, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade. 4 - 8 mm, lås i silver, längd 58 cm, originaletui, kvitto.
ARMRING, 14K guld, mikromosaik, stl ca 5x5,8 cm, vikt 25,7 g, spricka och repor på mosaiken
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 198 briljanter ca 0,99 ctv, 2 cabochonslipade onyx, vikt 10,8 g, stift/clips
BENGT LILJEDAHL, ring,18K, guld, månsten, Stockholm 1969, stl 17,25 mm, vikt 17 g, gravyr.
RING, 18K, guld / vitguld, granat, 19 briljanter, ca 0.10 ctv, 1 saknas, stl. 17,75 mm vikt 10,5
PÄRLRING, platina, odlad pärla, 6 diamanter ca 0,04 ctv, handgjord, ca 1930, stl. 16,25 mm
PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor ca 3,5-5 mm, längd 130 cm, silverlås med markasiter
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 2,12 ct, LY(Q-R)/VS 2, GIA certifikat 2146110094, stl 16,75 mm+, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 4,2 g.