Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2016
BROSCH, 18K guld, pärla, längd 6,5 cm, dekordel sitter löst, hängdel saknas, Malmö 1871, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, 23K/18K guld, briljant 0,23 ct enligt gravyr, ca TCA/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g.
ARMBAND, 18K guld, blå emalj, 6 rosenstenar, längd 16,3 cm, svenska stämplar, vikt 27,2 g, grayr, emaljskada.
COLLIER, 18K vitguld, 2 granater 0,40 ctv, 64 briljanter ca 1,59 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 42 cm, vikt 13,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, blå safir 2,09 ct, 12 briljanter 0,59 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, en sten Pique, längd 42 cm, vikt 7,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter 1,00 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 5,5 g, ett diamant med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,44 ctv, ca TW/P 1, tjock rondist, stl 17,25 mm, vikt 4,1.
HÄNGE, silver/18K guld, droppslipad rubin ca 0,40 ct, 30 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, 2,1 x 1,3 cm, vikt 2,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, blå safir 0,33 ct, briljanter 0,26 ctv, ca W(H)/SI, längd 18 cm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, smaragd ca 0,40 ct, 29 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W(H)/SI, längd 19 cm, vikt 8,5 g.
COLLIER, rodierat guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VVS-VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 42,5 cm, vikt 32,1 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 7 mm, lås i 18k vitguld, 46 briljant och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, längd 37,5 cm.
ARMBAND, 18K, rodinerat vitguld 37 briljantslipade diamanter 3,10 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,6 g.
CARMOSÉRING, 14K, guld, 9 briljanter ca 0,50 ctv ca TCr /P1, Rysk ca 1980 vikt 3,8 g, stl. 18,0 mm
Smycken Övr diamringar
DIAMANTRING, 14K, guld /silver, gammalslipade diamanter, smaragd, Ryssland, ca 1920, stl. 18, 75 mm
HÄNGE, silver, krysopras, antikslipad diamant ca 0,30 ct CR/VS, hänkel i 18K guld, rosenslipade diamanter, 4,3 x 2 cm.
PÄRLCOLLIER, doserade 2,5 - 6,25 mm, lås i 8K guld/platina med medium- och rosenslipade diamanter, längd 43 cm, en diamant saknas.