Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2016
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g, svaga fattningar.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, 9 mm, 51 briljanter ca 0,29 ctv, ca W/SI, vikt 4,2 g.
BROSCH, 18K guld, orientaliska halvpärlor, en saknas, längd 7,1 cm, vikt 6,3 g, Stockholm 1929.
ASKKOPP, silver med röd och svart knopp, liten buckla, vikt 516 g, diameter 13 cm, saknar en skruv, 1950-tal. Enligt uppgift från Wiwen Nilssons verkstad.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, rubin 1,53 ct, 16 briljanter 0,88 ctv enligt gravyr, ca TW(F-G)/VVS-VS, vikt 10,7 g, stl 19,75 mm.
BROSCH, 18K, glas med ryttarmotiv blå safir, spricka, 8 briljanter 0,08 ct, vikt 17.5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade sötvattenspärlor, längd 10 cm, stift, vikt 27,1 g, Lisen Stibeck.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 2,22 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,18 ct, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, 2 pärlor, 1 kläpp, vikt 9 g, höjd 7 cm, lagning, Sverige 1877.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljant ca 0,65 ctv, ca TW(G)/SI, (en med nagg), stl 16,5 mm, vikt 6,1 g, något slitna fattningar.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, 4,5 x 3,7 cm, camé, 4 rosenslipade diamanter (2 med nagg), GD&Co, Malmö 1949, vikt 12,5 g.