Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2015
BESTICKSERVIS, 36 delar, silver, modell Disa, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, Markströms Uppsala 1970-tal, vikt 1578,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 baguettes diamanter ca 1,54 ctv, ca TW(F)/VS1, stift, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g.
BROSCH, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca W/VS, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1984, längd ca 3 cm, g-klav, vikt 3,1 g
BROSCH, 18K vitguld, 239 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv enl grav, ca TW/VS, i form av blomma, längd ca 3 cm, vikt 9 g
DIAMANT, briljantslipad diamant 0,45 ct enligt IGI cert F1077734, E/VS1, plomberad
ALLIANSRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI2, 3 safirer ca 0,36 ctv, stl 17,75+ mm, vikt 3,5 g.
RING, platina, mabépärla ca 7,25 mm, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, 16,75 mm+, vikt 4,8 g, en diamant med nagg.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 3,0-7,5 mm, doserat, lås i 18K vitguld, oval blå safir, 14 gammal och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Ceson Göteborg 1957, längd 47 cm.
RING, 18K guld, 55 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Guldfynd, stl 17,75 mm, vikt 8,5 g.