Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2015
MATSKEDAR, 12 st, silver, Danmark Köpenhamn 1755-1758 samt 1779-1784, kontrollstämplade Christopher Fabritius och Frederik Fabritius, längd 20,5-21 cm, vikt 660,5 g, monogram.
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 6,7 x 3,2 cm, 58 gula och orange safirer ca 7 ctv, modifierad prinsesslipning, vikt 24,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 5,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 10,5 g.
GRÄDDKANNA silver, ciselerad dekor, England, London 1787/8, längd 19,5 cm, höjf 16 cm, vikt 264,4 g.
LJUSSTAKAR, silver, barockstil, GAB Stockholm 1950, höjd 16 cm, vikt 433,7 g fylld botten.
DRYCKESKÄRL, silver, England London 1700-talets första hälft höjd 9,5 cm, vikt 194,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca W(H)/P1, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 30 briljanter ca 1,75 ctv, ca W-TCr/VS-SI, 2 rubiner ca 0,30 ctv, skruvstift/clips, vikt 11,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,18 ctv, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, stl 15,75 ctv, ca W/VS, vikt 3,5 g.