Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2015
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljanter ca 3,78 ctv (enl gravyr), ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 8,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN 18K guld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca Cape/SI, stift, vikt 1,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljant ca 1,02 ct, ca Champagne/VS2, ankarkedja 40 cm, vikt 4,0 g.
FRIMÄRKESLÅDA, sterlingsilver, Arthur & John Zimmerman or A & J Zimmerman Ltd, Birmingham 1902, lock med glas med plats för 2 frimärken, på fyra fötter, längd ca 6 cm, vikt 48,2 g, bucklor, ägaramärkning
PASSIENS SET MED ETUI, sterlingsilver, John & William Deakin, London 1900, medföljande kortlek, etui ca 5,5 x 3,5 cm, vikt 90,3 g, kortlekej genomgången, ägarmärkning
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/P, stift/clips, vikt 20,6 g.
RING 18K guld, topas ca 2,30 ct, 4 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS stl 15,75 mm, 4,0 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld med ovala rubiner 1,23 ctv, 24 briljanter 0,26 ctv, TW-W/VS-SI, stift
COLLIER, 14K guld/8K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/VS, gammalslipad diamant ca 0,07 ct, ca W/SI, höjd 2,5 cm, vikt 2,0 g, kedjan trasig.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 10 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)SI-P, stl 16 mm, vikt 4,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade barockpärlor ca 10 x 12 mm, 2 åttkantslip dia ca 0,02 ctv, D Ekström, Falköping, ca mitten av 1900-talet, skruvanordning, etui.
ARMBAND, 14K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr/SI, längd 17 cm, vikt 16 g.
RING, 14K vitguld, mediumslipad diamant 0,59 ct, ca TCa(K)/SI1, 2 blå safirer ca 0,60 ctv, stl 17 mm, vikt 3,4 g, natural vid bordets utkant, safirer med aningen slitna fasettkanter.