Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 10 december 2015
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, svensk, höjd 4,5 cm, bredd 3,3 cm, med plats för fotografi, vikt 14,0 g, smärre skador, tennlödning, bucklor
ALLIANSRING, 18K guld, 8 briljanter 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 14K guld/silver, safir, rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 8,2 g, 3 diamanter skadade.
RING, 18K guld/platina, blå safir 0,56 ct, 23 briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, safir med slitna fasettkanter och nagg.
RING, 14K guld/silver, smaragd, rosenslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g, en diamant skadad.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/VS, stl 16,5+ mm, vikt 2,3 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, blå safir, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18/K guld, 2 blå safirer, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/VS, vikt 1,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 cabochonslipade blå safirer, 32 briljanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, vikt 8,6 g, clips/stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 6,5 g.
RING, 14K guld, cabochonslipad smaragd, stl 16,75 mm, vikt 14,7 g, stenen sitter löst i sin fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragder ca 0,05 ctv, sprickor, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, blå safir, 1 briljant- samt 1 mediumslipad diamant ca 0,30 ctv, ca TW(G)/SI, stl 19 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TW(G)/SI, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g, diamant med snedplacerad kulett.