381 - 400 av 478
1...192021...24 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 10 december 2015

Klubbad för

Silver Vas

VAS, silver, pärlbård, Markströms Uppsala 1957, höjd 13,5 cm, vikt 71,4 g.

650 kr

Utrop: 600 kr

Silver Vas

VAS, silver, lodräta reliefåsar, troligen Tyskland 1900-talets första hälft, höjd 9,5 cm, vikt 76,7 g.

Utrop: 550 kr

B H EDLUND, skål, silver, vidgande, ciselerad växtdekor, Stockholm 1927. diameter 20,5 cm, höjd 9 cm, vikt 318,0 g.

Utrop: 3 000 kr

BRÖDSKÅL, silver, godronnerad, pärlbård, Empirstil, Tyskland, H Böhm ca 1910/20-tal, 25x14,5 cm, vikt170,2 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

C G HALLBERG, skål, silver, Stockholm 1954, diameter 12 cm, höjd 4 cm, vikt 118,9 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

KANNA, silver, med hänkel, på fot, Italien Florens 1900-tal, höjd 21 cm, vikt 135,5 g.

Utrop: 1 600 kr

ÖRHÄNGEN, silver, Aarika, Finland 1970, clips, diameter 3,2 cm, vikt 13,2 g.

200 kr

Utrop: 300 kr

KALEVALA, collier, silver, längd 41 cm, vikt 25,2 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, silver, trähandtag, A Ring Danmark 1970-tal, höjd 4,5 cm, vikt 130,3 g.

Utrop: 1 100 kr

BONBONIERRE, silver, hamrad yta, Jugend, A U Wahlberg Gävle 1923, diameter 12,5 cm, höjd 13 cm, vikt 203,0 g.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

VINPROVARSKÅL, silver, tasse de vin, Frankrike 1900-tal, diameter 8 cm, vikt 59,8 g.

Utrop: 1 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljanter samt 1 mediumslipad diamant ca 0,35 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 3,0 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

COASTERS, 2 st, silver, glasinsats genombruten dekor, Gustaviansk stil, Mema Lidköping 1960/70-tal, diameter cm.

Utrop: 1 700 kr

SNUSDOSA, silver, invändigt förgylld, E G MArkström Uppsala 1869, 10,5x5 cm, vikt 113,0 g, spår av gravyr.

Utrop: 1 100 kr

SUPKALK, silver, invändigt förgylld, J H Leffler Falun 1820, höjd 13 cm, vikt 50,0 g.

Utrop: 1 800 kr

TUMLARE, silver, invändigt spår av förgyllning, sannolik E Ernander Uppsala 1783, diam 6 cm, vikt 13,0 g.

Utrop: 2 600 kr

SNUSDOSA, silver, invändigt förgylld, N Ramberg Lund 1836, 5,5x3 cm, vikt 28,9 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

SALTKAR, silver, 2 hänklar, invändigt förgyllt, Empir, Tyskland Augsburg 1823, höjd 9 cm, vikt 67,6 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,36 ct enl. gravyr, ca TW(G)/VS, stl 14,75 mm, vikt 2,8 g.

5 200 kr

Utrop: 5 800 kr

EFVA ATTLING, hänge/kedja, Bricks, sterlingsilver, läder, hängen ca 9 x 18 mm, vikt 7,8 g

250 kr

Utrop: 300 kr