Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 10 december 2015
SMYCKESET, collier, örhängen, hänge förgylld silver granater längd collier ca 42 cm, örhängen med skruv, hänge längd ca 2,5 cm, totalvikt 35,8 g
COLLIER, två rader spektrolit samt vita kulor ca 4,00-10,00 mm, dobbar i vitmetall för Lynggaard lås, längd ca 92 cm
HÄNGE, nefrit, Pikoruna (Tripple Twist), New Zeelandsk Maori vänskaps symbol, längd ca 8 cm, 25,6 g, orginalask i trä
COLLIER, doserade lapis lazuli kulor ca 10,00-18,00 mm, sterlingsilver lås, längd ca 52 cm
VERA FERNGREN, skål på fot, silver, Halberg Stockholm 1959, diameter12,5 cm, höjd 7 cm, vikt 117,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,7 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 6,2 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Avenyns Guld & Gravyr Göteborg 2010, stl 15 mm, vikt 3,2 g.
SMYCKESET, sterlingsilver, collier och örhängen, filigranarbete, längd 41 cm, stift, vikt 51,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld (kedja)/14K vitguld (hänge), kors med 5 st 6,2 mm odlade sötvattenspärlor och 4 CZ, längd 38 cm, vikt 5,7 g totalt.
Smycken Nål
NÅL, 14K guld, barock pärla 5,3 x 4,6 mm, äldre enkelslipad diamant ca 0,03 ct, ca TCr/P, litet nagg, vikt 1,3 g, stopper ej guld.