421 - 440 av 478
1...21222324 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 10 december 2015

Klubbad för

BRILJANTER, 4,38 ct totalt, ca 150 st, ca 0,005 - 0,06 ct/st, ca TW-TCa/VS-SI, 1 gul, enstaka Pique´, 3 prinsesslipade, ett fåtal med nagg och omodern slipning.

7 200 kr

Utrop: 6 000 kr

BJÄLLRA, sterlingsilver, handtag i ben, Mappin & Webb, Sheffield 1894, svensk importstämpel, höjd ca 11 cm, vikt 77,4 g

1 900 kr

Utrop: 900 kr

NILS LIMNELIUS, gräddkanna, silver, empire, invändigt förgylld, oval, uppsvängt, Stockholm 1811, vikt 86,7 g, lagning vid hänkel

900 kr

Utrop: 1 000 kr

DYBERG KERN, armring, stål, gråa Swarowskistenar, diameter 6,5 cm.

450 kr

Utrop: 350 kr

DYBERG KERN, collier, bijouteri med gröna stenar.

Utrop: 900 kr

THOMAS SABO, armband, silver, längd 18,5 cm, vikt 16,4 g.

Utrop: 700 kr

THOMAS SABO, hänge, sterlingsilver, svarta cz, orm, längd 5,7 cm, vikt 5,4 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

HÄNGE/BROSCH, sterling silver, uggla, abalone snäckskal, ca 3,5 x 2,5 cm, vikt 8,7 g.

1 500 kr

Utrop: 375 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 2,50 ct, förseglad, kuddslipad, litet nagg i kanten, HKD Gemstone Identification, Canada.

Utrop: 1 300 kr

Ädelstenar Opaler

WELO OPAL, 1,43 ct, Etiopien, oval fasetterad.

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Opaler

WELO OPAL, 1,68 ct, Etiopien, oval fasettslipad.

700 kr

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, 1,47 ct, blågrön (Indicolit), rektangulär trappslipad med skurna hörn.

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 1,14 ct, droppformad.

850 kr

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 5,78 ct, ovalslipad, Gem ID från The Gem and Jewelry Institute of Thailand (OK att öppna förseglingen vid försäljning enl säljaren).

Utrop: 3 000 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 2,26 ct, kuddslipad, blåviolett, 8,46 x 6,48 x 4,54 mm.

Utrop: 1 600 kr

Ädelstenar Opaler

WELO OPAL, 2,60 ct, Etiopien, 9,7 x 8,9 x 6,3 mm.

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 1,33 ct, ovalslipad, blå med grön ton.

550 kr

Utrop: 550 kr

HÄNGE, 14K guld/roséguld, rökkvarts ca 13,50 ct, stilliserad ros- och bladdekor, längd ca 5 cm m, vikt 18,6 g

2 700 kr

Utrop: 3 100 kr

BÄGARE, silver, otydlig mästarstämpel, Sverige 1825, innvändigt förgylld, höjd ca 6 cm, vikt 48,3 g, bucklor

Utrop: 850 kr

PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor ca 9,00 10,50 mm, lås i vitmetal längd ca 59 cm

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr