Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 10 december 2015
BRILJANTER, 4,38 ct totalt, ca 150 st, ca 0,005 - 0,06 ct/st, ca TW-TCa/VS-SI, 1 gul, enstaka Pique´, 3 prinsesslipade, ett fåtal med nagg och omodern slipning.
BJÄLLRA, sterlingsilver, handtag i ben, Mappin & Webb, Sheffield 1894, svensk importstämpel, höjd ca 11 cm, vikt 77,4 g
NILS LIMNELIUS, gräddkanna, silver, empire, invändigt förgylld, oval, uppsvängt, Stockholm 1811, vikt 86,7 g, lagning vid hänkel
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 2,50 ct, förseglad, kuddslipad, litet nagg i kanten, HKD Gemstone Identification, Canada.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, 1,47 ct, blågrön (Indicolit), rektangulär trappslipad med skurna hörn.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 5,78 ct, ovalslipad, Gem ID från The Gem and Jewelry Institute of Thailand (OK att öppna förseglingen vid försäljning enl säljaren).
HÄNGE, 14K guld/roséguld, rökkvarts ca 13,50 ct, stilliserad ros- och bladdekor, längd ca 5 cm m, vikt 18,6 g
BÄGARE, silver, otydlig mästarstämpel, Sverige 1825, innvändigt förgylld, höjd ca 6 cm, vikt 48,3 g, bucklor