Avslutad | Klockor – Lördag 31 oktober 2015
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69138, Serie nr. 9246737, Cal 2135, Verk nr. 466470, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (10 st.), skadad urtavla, defekt, briljantkrans (40 st.), Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. 8570 F/68 B, totalvikt 68,4 gram, ca 1985, box.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic, Serie nr. 9 4 / MMXIV, Boett nr. SS-1441-A10, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, juli 2015, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster Professional, "Apollo 11, 35th Anniversary", Cal 1861, Verk nr. 77124696, Serie nr. 77124696, PIC nr. 3569.31.00, Ref nr. SU 145.0227, Boett nr. 145.0227, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, motiv på boett, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/849, cert, september 2005, box (skadad), ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0962/3500).
BREITLING, Chrono Colt, "Tachymetre", Cal 53, Serie nr. 26103, Ref nr. A53035, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, spärring defekt, Professionallänk, viklås, Ref nr. 822A, cert, november 1999, box.
CERTINA, herrur, 33 mm, Ref nr. 738.3810.65, 14K guld, quartz (går ej), plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1985.
FICKUR, 57 mm, savonett, Boett nr. 191086, kvartsrepeter, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1900.
BREITLING, Cockpit Lady (100M/330FT), Chronometre, Cal 71, Verk nr. , Serie nr. 1118989, Ref nr. B71356, Boett nr. 1908B4, damur, 31,8 mm, bicolour, SuperQuartz, safirglas, datum, skadad urtavla, Pilotlänk (stål/guld), viklås, Ref nr. W1508/367D, ca 2008.
CERTINA, DS Pilot (100m/330ft), Cal ETA 7750, Ref nr. 674.7059.42.26, Boett nr. TKP-BB-11340, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, december 2005, box.
CERTINA, damur, 15 x 14 mm, Cal 13-21, Ref nr. 0871.664, Boett nr. 984311/826 879, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, briljanter på boetten (6 st.) integrerad originallänk i 18K vitguld, längd 176 mm, totalvikt 24 gram, ca 1969, box.
LONGINES, Admiral, Ultronic, Cal 6312, Serie nr. 51641414, Ref nr. 6312, Boett nr. 11-2317 / 16708874, herrur, 39 mm, stål, stämgaffel, mineralglas, datum, defekt, gravyr, originallänk, viklås, ca 1975.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Chronographe Suisse, "Telemetre", "Base 1000", Cal Landeron 48, Boett nr. 1231 48, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1955.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 50 mm, Cal 526, Boett nr. 6237, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1940, läderpåse.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 52,5 mm, savonett, Cal 312 (15 stenar, size 16), Serie nr. 22759036, Boett nr. 195008, 9K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 9K guld, bucklor, ca 1920, läderpåse.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Gran´Sport Duo, Serie nr. 2126403, Ref nr. Q2948601, Boett nr. 295.8.51, herrur, 28 x 36 (43,5) mm, stål, mauell, safirglas, 2 st. urtavlor, 24-timmarsvisning, datum, integrerat gummiband, viklås, cert, december 2002, box, ytterkartong.
MATHEY-TISSOT, herrur, 33 mm, Cal FEF 350, Boett nr. 137695, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, kronograf, herrur, 38 mm, Cal 2280-131, Verk nr. 01402, Serie nr. 271, Ref nr. 8021, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 2000.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Squadra Hometime Black, 1000 Hours Control, Cal 977, Serie nr. 2489183, Ref nr. , Boett nr. 230.2.77, herrur, 35 x 40,5 (50,5) mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, dag / natt indikator, glasbaksida, Articular gummi/rosa guldband, viklås i 18K rosa guld, cert 2008, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 035/500).
ZENITH, herrur, 34 mm, Boett nr. 30.0320.380, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1975.
L.U.C., fickur, 54,5 mm, savonett, Boett nr. 982 / 80, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, glas löst, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1910.