Avslutad | Klockor – Lördag 31 oktober 2015
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, OffShore, "Safari", "Tachymeter", Cal 3126/3840, Serie nr. 684177, Ref nr. 26170ST.OO.D091CR.01, Boett nr. G17733-2237, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, viklås, cert, maj 2008, box, ytterkartong (skadad).
TAG HEUER, Grand Carrera, Caliber 6, Chronometer, Cal 6 (ETA 2895-2), Serie nr. 1697255, Ref nr. WAV511C.BA0900, Boett nr. WAV511A, herrur, 40,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, FAA031-3123 G cert, december 2010, box, ytterkartong.
CERTINA, New Art, Ref nr. 408.3564.68, herrur, 29 x 29 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, box (ej komplett).
OMEGA, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1260 (ESA 9164), Serie nr. 36888678, Ref nr. ST 198.0029, Boett nr. 198.029, herrur, 40 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, ca 1973, metallänk ej original.
Klockor Chanel
CHANEL, Paris, Boett nr. C.E.25743, damur, 19 x 19 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, viklås, ca 2005.
TISSOT, PRC 200, Ref nr. T17.158.652, Serie nr. TKM-BG-59913C, Boett nr. T461, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. T461-TKM-BL, ca 2008, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Ceramica, Serie nr. 03562508, Boett nr. 152.0478.3, herrur, 27 x 32 mm, svart high-tech ceramica, quartz, safirglas (skadat), integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04435, ca 2004, box, ytterkartong.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27, Serie nr. 685338, Boett nr. 239840, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, boett ej signerad, läderband, ca 1945.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, Constellation, Time Computer II, Cal 1601 (Pulsar), Serie nr. saknas, Ref nr. ST 396.0832, Boett nr. 196.0044, LED (Light Emitting Diodes), herrur, 41 x 27,5 (51) mm, digital, stål, quartz, mineralglas, defekt, magnet för tidsinställning, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1224/211, ca 1974.
OMEGA, Constellation, Time Computer, Cal 1600 (Pulsar), Serie nr. 37907442, Ref nr. GD 396.0812, Boett nr. 196.0020, LED (Light Emitting Diodes), herrur, 40,5 x 26 (42) mm, digital, doublé (80 micron), quartz, mineralglas, defekt, läderband, viklås, Ref nr. 1208-27, ca 1973.
DANIEL JEANRICHARD, Chronoscope, kronograf, herrur, 43 mm, Cal ETA 2824-2, Ref nr. 25030, Boett nr. 0194, stål, automatisk, safirglas, vridbar innerring, läderband, viklås, ca 2010.
DANIEL JEANRICHARD, Diverscope, herrur, 43 mm, Cal ETA 2824-2, Ref nr. 24020, Boett nr. 496, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, originallänk, viklås, ca 2010.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. Y355647, Cal 2235, Verk nr. A 1092058, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-DT12/568 B, ca 2002.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Polerouter, Cal 215-1, herrur, 35,5 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, skadad urtavla, glasring saknas, gummiband, ca 1960.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, s.k. "Tear drop lugs", herrur, 32,5 mm, Cal 88 (INCA), Serie nr. 1218570, Boett nr. 1043202, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, skadad boett (lagningar på horn), ca 1950.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1001, Serie nr. 32049815, Ref nr. PN 166.058, Boett nr. 166.058 / 168.044, herrur, 33 x 39 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 523193, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, glas trasigt, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1910.
Klockor Record
RECORD, fickur, 49 mm, savonett, Boett nr. 35117, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1930.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69163, Serie nr. S876181, Cal 2135, Verk nr. 2566223, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78343-18-T4/490 B, ca 1995, box, ytterkartong.