Avslutad | Klockor – Lördag 31 oktober 2015
OMEGA, Seamaster, Cal 600, Serie nr. 19278405, Ref nr. ST 135.005, Boett nr. 135.005, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
ZENITH, XL-Tronic, Cal 50.0 (ESA 9162), Ref nr. 30.0070.500, Boett nr. NA 6817, herrur, 35 mm, 18K guld, stämgaffel, mineralglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne i doublé, ca 1980.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 84312 / 3 66001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, går ej, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1988.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 15010, Serie nr. 9628139, Cal 3035, Verk nr. 1717800, Boett nr. 15000, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, Oysterlänk (1 ändfäste saknas), viklås, Ref nr. 78350-K10/557, ca 1986.
TAG HEUER, Link (200 METERS), Serie nr. GU6837, Boett nr. CJF1312, kronograf, damur, 33 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (12 st. TW/VVS-IF, ca 0,91 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. FAA017-Y-K2/3098 Y, ca 2008, box, ytterkartong.
Klockor Blancpain
BLANCPAIN, damur, 9 x 21 (22,5) mm, Cal R.59, Serie nr. 588360, Boett nr. 38914, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, briljanter på boetten (4 st. ca TW/VS, ca 0,34 ctv), integrerad länk, boett och länk signerade Eszeha, längd 175-183 mm, totalvikt ca 1950, totalvikt 26,5 gram.
Klockor Alex Hüning
ALEX. HÜNING, Genève, fickur, 52,5 mm, savonett, Boett nr. 54823, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, gravyr, bucklor, ca 1920.
OMEGA, Seamaster, de Ville, Cal 562, Serie nr. 23036773, Ref nr. BA 166.020, Boett nr. 166.020, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1966, metallänk ej original.
HERRUR, 23 x 44 mm, Boett nr. 484057, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1918.
CERTINA, damur, 18,5 mm, Cal 13-20, Ref nr. 0810.3x0, Boett nr. 639239, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970.
AU LINGOT D´OR, Chaux De Fonds, fickur, 70 mm, Boett nr. 949, vitmetall / gulmetall, ankargång, tablettsiffror, skadad urtavla, mönster, ca 1900, fickurskedja i vitmetall.
MORMORSUR, 37,5 mm, Boett nr. 230531, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890, nyckel, fickurskedja i gulmetall, etui.
Klockor Gruen
GRUEN, Genève, Cal 415 R SS, Boett nr. 106336/414, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
LONGINES, damur, 18,5 mm, Cal 410, Serie nr. 14495178, Boett nr. 7650 4, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1967.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 25058537, Ref nr. BA 131.026, Boett nr. 131.026, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1967, box (skadad)..
OMEGA, herrur, 33 mm, Cal 601, Serie nr. 23709092, Ref nr. BD 131.026, Boett nr. 131.026, 14K guld, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt, ca 1966, metallänk ej original.
OMEGA, De Ville Cal 620, Serie nr. 21743233, Ref nr. BA 111.023, Boett nr. 111023, herrur, 25,5 x 26 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
Klockor Pulsar
PULSAR, Time Computer, LED, Boett nr. 227339, herrur, 37 x 45, digital, stål, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, ca 1975.
ZENITH, El Primero, Chronomaster, Chronometre, "Tachymetre", Cal 410 Z, Verk nr. 194592, Ref nr. 17.0240.410/01.C495, Boett nr. 17/62 0240.410, kronograf, herrur, 40 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, glasbaksida, läderband, viklås i 18K rosa guld, ställpinne, cert, mars 2009, träbox.