Avslutad | Klockor – Lördag 31 oktober 2015
SEIKO, Premier Classic, Cal 4R39, Serie nr. 250080, Ref nr. SSA021J1, Boett nr. 4R39-00A0, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, 24-timmarsvisning, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. MONB-Z-I/111, cert (ej komplett), ca juni 2012, box, ytterkartong.
BREITLING, Crosswind, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Ref nr. B13355, Verk nr. 516906, Serie nr. 516906, Boett nr. 3903 B5, kronograf, herrur, 42,7 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk i stål, viklås, Ref nr. S4603/350 A, cert, juli 2004, box, ytterkartong.
PATECK & CIE, Geneve, fickur, 48 mm, Boett nr. 6222, 18K guld, ankargång, vargtänder, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, monogram, skadad boett, bucklor, ca 1900.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 52, Serie nr. 67311, Boett nr. 84095, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1891.
Klockor Record
RECORD WATCH CO, fickur, 50 mm, Boett nr. 690606, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1930, läderpåse.
WILLIAM HUGGIN, Ashwellthorpe, fickur, 49 mm, Serie nr. 3326, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, ytterboett, 56 mm, silver, ca 1800.
OMEGA, fickur, 58,5 mm, savonett, Boett nr. 4178752, silver (84 / 0.875), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1907.
IWC, fickur, 53 mm, Cal 52, Serie nr. 692135, Boett nr. 751189, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1918.
FICKUR, 54 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1800, nyckel.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 2886333, Boett nr. 2886333, niello, förgyllt silver, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1913.
IWC, fickur, 52,5 mm, Cal 52, Serie nr. 547686, Boett nr. 614304, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv, mönster, gravyr, buckla, ca 1914.
JOHN BERRY, London, fickur, 45,5 mm, Serie nr. 1263, gulmetall, spindelgång, nyckeldragare, senare urtavla, skadad urtavla, visare saknas, defekt, delar saknas, senare boett, skadad boett, mönster, ca 1740.
FICKUR, kronograf (60s / 30 min, defekt), 51,5 mm, Boett nr. 180684, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1930.
IWC, fickur, 48 mm, Cal 73 (H4), Serie nr. 887563, Boett nr. 904900, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, buckor, ca 1928.
MERMOD FRERES, mormorsur, 31 mm, Boett nr. 84787, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, ca 1900.
Klockor Movado
MOVADO, Viziomatic, Cal ETA, Verk nr. 205911, Ref nr. 98.H2.878, Boett nr. 3414971, herrur, 35 mm, stål/guld/ceramic, quartz/automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk (skadad), viklås, Ref nr. R301.1.G.1, cert, juni 2005, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 35,5 mm, Boett nr. 214369, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
OMEGA, damur, 19,5 mm, Cal 625, Serie nr. 39364910, Boett nr. 7149, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad länk (JPB), längd 155-160 mm, totalvikt 25,7 gram, ca 1975, box.
must de CARTIER, Tank, Cal , Boett nr. 34679 / 3 66001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne, cert, september 1984, box, ytterkartong.