Avslutad | Klockor – Lördag 31 oktober 2015
ZENITH, herrur, 33 mm, Cal 2542 C, Serie nr. 06764522, Boett nr. 197D967, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1969.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 158.2141.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr (För nit och redlighet i rikets tjänst), läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1990, box.
CARTIER, Santos, Boett nr. 1565/935654CD, damur, 24 x 24 (35) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. CCHE, cert, januari 2003.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor Marina, Cal OP II (ETA 6497-2), Verk nr. 186844, Serie nr. C2539/4000, Ref nr. PAM 00001, Boett nr. OP 6518 / BB 1006674, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, skadad boett, gummiband, loriginalspänne, cert, juni 2001, box. ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 77012394, Serie nr. 77012394, PIC nr. 3570.50.00, Ref nr. ST 345.0022, Boett nr. 145.0022 / 345.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1498/840, ca 2000, box (ej komplett), ytterkartong.
OMEGA, Fab. Suisse, Art Déco, Cal T17, Serie nr. 8371130, CK 730, Boett nr. 9342890, herrur, 22 x 32,5 (39) mm, stål (staybrite), manuell, plexiglas, renoverad urtavla, läderband, ca 1935.
OMEGA, Art Déco, Cal T17, Serie nr. 8267667, Ref nr. OJ 687, Boett nr. 9147201, herrur, 23,5 x 34,5 (39) mm, 18K gold, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, läderband, originalspänne i doublé (ej tidsenligt), ca 1935.
OMEGA, herrur, 38 mm, Cal 265, Serie nr. 12034713, Ref nr. CK 2505, Boett nr. 2505-17, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, läderband, ca 1950.
OMEGA, "Art Deco", herrur, 23,5 x 34 mm, Cal T17, Serie nr. 8569325, Ref nr. , Boett nr. 9140480, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, formverk, renoverad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1940.
OMEGA, Art Collection, Mini, Cal 1455, Serie nr. 50719305, Ref nr. ST 595.0420, Boett nr. 595.0420, damur, 22 mm, stål/keramik, quartz, safirglas, konstverk av Richard Paul Lohse på bakboetten, skadad boett, integrerat läderband, ca 1987. Limiterad och numrerad (Nr. 370/999).
OMEGA, Art Collection, Midi, Cal 1436, Serie nr. 50530782, Ref nr. ST 596.0430, Boett nr. 196 0 430, 596 0 430, midsize, 32 mm, stål/keramik, quartz, safirglas, datum, konstverk av Max Bill på bakboetten, integrerat läderband, ca 1987. Limiterad och numrerad (Nr. 913/999).
OMEGA, Art Collection, Maxi, Serie nr. 50873786, Ref nr. ST 596.0440, Boett nr. 196 0 440, 596 0 440, herrur, 40 mm, stål/keramik, quartz, safirglas, datum, urverk ej signerat, konstverk av Max Bill på bakboetten, skadad boett, integrerat läderband, ca 1987. Limiterad och numrerad (Nr. 604/999).
Klockor Rado
RADO, Ceramica Jubilè, Serie nr. 04776386, Ref nr. R21350152, Boett nr. 963.0350.3, damur, 19 x 24 mm, svart high-tech ceramica, quartz (går ej), safirglas (skadat), skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 04191, cert augusti 2002, box, ytterkartong.
TISSOT, damur, 17 mm, Cal 709-1, Serie nr. 8149252, Boett nr. R 17081 22, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1965, box.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Genève, damur, 11 x 24 (37) mm, Ref nr. 21227, Boett nr. 621445, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad armlänk, ca 1962, box.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Centenaire, Cal 1428 U, Serie nr. 4480763, Boett nr. 4126623, herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1959.
CERTINA, damur, 22 mm, Cal 335, Ref nr. 335.9501.67, Boett nr. 717.335 / 5016.67, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, diamanter på boetten (14 st. 8/8), integrerad originallänk, längd 168-173 mm, totalvikt 34,2 gram, ca 1975.
CERTINA, DS Multi-8, Ref nr. C020.419.11.057.00, Boett nr. 11BC0798974, herrur, 42,5 mm, stål, analog/digital, quartz, safirglas, defekt, originallänk, viklås, Ref nr. C020419 A RTT-BC, läderband, viklås, Ref nr. C640.13 AA, cert (ej komplett), ca juni 2012, box, ytterkartong.
TAVANNES WATCH CO, fickur, 49 mm, Boett nr. 972660, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, mönster, löst glas, bucklor, ca 1930, kedja i gulmetall.