Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
HÄNGE, 18K guld 25 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, 2 st. SI, vikt 9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm+, vikt 2 g.
ETT PAR KANDELABRAR, silver, C Shapland London 1965, höjd 19 cm, längd 24,5 cm, vikt 942 g, en ljusstake är något skev.
RING, platina, hög cabochonslipad blå safir ca 4,50 ct (mindre skada under en klo), 50 äldre enkelslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS (en dia mindre skadad), fransk stämpel, ca 1912-1930, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 23K guld, 7,6 mm odlad pärla, 2 briljanter ca 0,23 ctv, ca W/VS, 2 små nagg på ena diamanten, gravyr, stl 18,75 mm, vikt 7,8 g.
ID-ARMBAND, 18K guld, längd 20 cm, stämplad Ca´ D´Oro, vikt 25,4 g.
Visa varaSilver Ljusstakar
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Rokokostil, svenska importstämplar, ca 1960, höjd 18 cm, fylld botten.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Empirstil, Sam Pettersson Linköping 1919, höjd 22 cm, fylld botten.
RING, 18K vitguld, ca 168 blå safirer, 2 rubiner, ödla, stl 16,75 mm, vikt 10,2 g, någon sten med nagg, några med slitna fasetter.
EMIL MÖLLER, bägare, silver, pärlbård, hamrad yta, Malmö 1917, höjd 15,5 cm, vikt 164,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VVS2, stift, vikt 1,6 g, snurrebussar i 18K vitguld.
RING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, 6 rosenslipade diamanter ca 0,06 ctv, Göteborg 1967, stl 16,5 mm, vikt 13,6 g.
ENSTENSRING, platina, kuddslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/VS 1, GIA certifikat 2161405065, 52 briljantslipade diamanter 0,76 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
COLLIER, 14/18K guld, brioletteslipade turmaliner i olika färger, längd 43 cm, vikt 34,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 brioletteslipade rubeliter (röda turmaliner) ca 6,00 ctv, skruvmekanism, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 onyxhjärtan, 26 briljanter ca 0,26 ctv, ca TCr-Cr/SI, stift/clips, vikt 10,8 g.