Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
BROSCH, 18K guld, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, porträtt, mått 3,6 x 5,2 cm, vikt 14,2 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, rosa och gröna turmaliner, 4 odlade sötvattenpärlor, 62 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW/VS, Annika Fajersson Nordenblad, Degerberga, bredd 4,5 cm, vikt 31,1 g, nålen är i vitguld.
ARMRING, 18K guld/platina, odlad pärla ca 6,2 mm, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, 5 skadade, längd 17 cm, vikt 8,2 g, säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljant- och navettslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stift/ clips, vikt 10 g, påhängskrokar.
BROSCH, 18K guld/platina, 42 gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 7 cm, vikt 4,3 g, 11 diamanter med mindre skador, synlig lödning.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, emalj, 19 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/SI, nagg på en diamant, mått 7x 5,5 cm, vikt 31,8 g.
BROSCH, 14K trefärgat guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/mindre skador men i övrigt små inneslutningar, märkt BB&B 7414, längd 5 cm, vikt 5,6 g.
RING, 14K(stämplad 18K) vitguld, odlad sötvattenpärla ca 11x13,5 mm, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 8,0 g, 2 diamanter med mindre skador.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade sötvattenpärlor ca 10,5x13,5 mm, 131 åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/SI, 7 cubic zirkonia, vikt 14,4 g, ca 5 diamanter med mindre skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 3,50 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(G)/VS-SI, Stockholm 1959, stl 17 mm, vikt 4,9 g, safir med några nagg på kronan.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,71 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Uppsala 1958 stl 16,25 mm, vikt 3,9 g.
ARMRING, 18K guld, ametist ca 4,92 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, design Eva Öberg, Ceson Göteborg 1987, 6,5x6,5 cm, vikt 47,1 g, certifikat medföljer.
RING, 18K guld, ametist ca 2,81 ct, design Eva Öberg, Ceson Göteborg 1987, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g, certifikat medföljer.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ametist ca 6,86 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, design Eva Öberg, Ceson Göteborg 1987, längd 48 cm, vikt 21,7 g, certifikat.
COLLIER, 18K guld, 13 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, 10 smaragder, längd 40 cm, vikt 18,9 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, ihålig, bredd 5,8 mm, längd 19 cm, mindre bucklor, vikt 8,1 g.
JADE ARMRING, 12,8 mm bred, innermått 17,5 cm, ljusgrå, svagt ljuslila och ljusgrön, ev B-jade, vikt 35,2 g.