Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2015
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 5 triangulärslipade citriner ca 7ctv 6 briljantslipade dia ca 0,08 ctv, längd kedja ca 38 cm, vikt 7,1 g
BVLGARI, kedja/hänge, Bvlgari bvlgari, 18K guld, färgstenar, längd 42 cm, 12 g, originaletui.
BVLGARI, ring, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, färgstenar, stl 16,5 mm, vikt 9,2 g, visst slitage.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI-P, längd 42 cm, vikt 12,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, blomma i pärlemor, diameter 3,7 cm, längd 42 cm, guldvikt 7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad topas, 34 diamanter ca 0,20 ctv, kors, längd 42 cm, vikt 6,7 g, bucklor på kedjan.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K guld/ vitguld/roséguld, 54 NK, stl ca 17,25 mm, vikt 17,8 g
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 3 rader med 78 briljantslipade diamanter ca 3,90 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 16,0 g.
BORGILA, skål, sterlingsilver, pärlkantsbård, Stockholm 1953, diam ca 19,5 cm, vikt 743,1 g, gravyr i botten, sliten förgyllning
SKÅL, silver, Sofiero, hammrad yta, design Ingrid Råström, GAB, Eskiltuna 1996, diam ca 13 cm,, weight 304,4 g.
RING, platina, 76 briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW-W/VS, C G Hallberg Stockholm 1960, stl 18,5, mm vikt 5,5 g.
GEORG JENSEN, hänge, Cenetary, platina, briljantslipad diamant 0,20 ct ca TW/VS, Kim Buck, vikt 1,7 g, originaletui. Medföjande kedja 18K vitguld, längd 40 cm, vikt 1,4 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Zephyr nr 500, sterlingsilver, Regitze Overgaard, längd 89 cm, vikt 29 g, originaletui