Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2015
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Thin Cross, sterlingsilver, Stockholm, höjd 6,7 cm, längd 40 cm, vikt 12,5 g, originalask.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Carpe Diem Monocle, sterlingsilver, glas, höjd 8,5 cm, längd 60 cm, vikt 22,2 g, originalask.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,36 ct, 77 briljanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 7,4 g, stämplad GHA.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,74 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/VS1, Borås Guldsmedja 1978, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.
ENGELBERT, kedja/hänge, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 45 cm, vikt 8,3 g, originaletui.
ALTON, armring, silver, bergkristall, Pege, Falköping 1968, öppningsbart, diameter 6,2 cm, vikt 23 g
OLE LYNGGAARD, collier, 8 rader odlade sötvattenspärlor ca 3 mm dobbar för Lynggaard lås i vitmetall, märkt Lynggaard, längd ca 45 cm
KALEVALA, hänge/kedja, tenn, längd kedja ca 64 cm, vikt 52,6 g, smärre bucklor
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca TW(G)/SI1, gul prinsesslipad diamant (troligen behandlad) ca 0,50 ct, ca VS, tillverkad av Gunnar Fahlström, vikt 2,7 g.
PETRA SCHOU, pin, Månhatt, oxiderat silver, Stockholm 2009, 2,8 x 2,2 x 1,5 cm, vikt 7 g.
ALLIANSRING, 18K platina, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,5 g.
RING, platina, prinsesslipad diamant 0,30 ct, ca W(H)/VS, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 15 mm, vikt 8,5 g.
RING, 18K guld, ovalslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VS, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv stl 15,75 mm, vikt 5,4 g, gravyr, 2 ihoplödda ringar.
COLLIER, sterling silver, stel halsring, Peter von Post, Stockholm 1974, ca 10,5 x 11 cm, vikt 23,9 g, något skevt
KALEVALA, collier, brons, Finland, längd kedja ca 80 cm, höjd hänge ca 6 cm, vikt 42,1 g
ARMBAND, brons, design P. Sarpaneva, Finland, längd ca 18 cm, vikt 41,6 g, säkerhetskedja
COLLIER, sterlingsilver, formgiven av Theresia Hvorslev för Mema, Lidköping 1975, vikt 64 g.
RING, 18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, gravyr.