Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2015
COLLIER, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca W/SI, längd 42,5 cm, vikt 30,6 g.
GEORG JENSEN, enstensring, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7 g, originaletui.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, stel, signerad, Stockholm 1970, ca 5 x 4 cm, vikt 35,8 g (d)
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 2 delar, 18K guld/vitguld, 58 NK, stl 18,75 mm, vikt 12,4 g, etui
REY URBAN, stel collier, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1991, ca 17,5 x 13,5 cm, vikt 159,8 g
COLLIER, kvadratiskslipad bergkristall, magnetlås i förgylld sterlingsilver, längd ca 48 cm
MICHAEL HAMMA, ring, järn, 18K guld, briljantslipad diamant 0,03 ct, stl 17 mm, vikt 5 g.(d)
MICAHEL HAMMA, collier, järn, 18K guld, Stockholm 2001, längd 44 cm, vikt 22 g ( d).
COLLIER, 18K roséguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Julieta Joias, längd 42 cm, vikt 1,5 g, orginaletui.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 4rubiner, 4 safirer, stl 17,75 mm, vikt 17,1 g, mindre slitage på färgstenarna.
RING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter 0,33 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 11,0 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, design Hedvig Westermark och Michael Hamma, Smide & Form, Stockholm 2009, oxiderad ormlänk, längd ca 42 cm, vikt 8,2 g, ask
Smycken Lås
LÅS, PER BORUP, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, 2,2 x 2 cm, vikt 8,4 g. Stencollier 10 mm, längd 42 cm, 2 extra dobbar tillkommer,