Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 oktober 2015
Klocktillbehör Girard-Perreg
LÄDERBAND, till Girard-Perregaux herrur, brun alligator, bredd 21/16 mm.
Klocktillbehör Jaeger-LeCoultre
LÄDERBAND, till Jaeger-Le Coultre herrur, brunt alligator, bredd 19/16 mm.
LÄDERBAND, till Jaeger-Le Coultre herrur, mörkblå alligator, bredd 20/16 mm.
LÄDERBAND, till Jaeger-le Coultre herrur, brun struts, bredd 19/16 mm.
LÄDERBAND, till Jaeger-le Coultre herrur, svart alligator, bredd 19/16 mm.
LÄDERBAND, till Jaeger-le Coultre herrur, mörkblå alligator, bredd 19/16 mm.
LÄDERBAND, till Jaeger-le Coultre damur, blått krokodil, bredd 14/12 mm.
Klockor Bulova
BULOVA, herrur, 25,5 x 26 (32) mm, Boett nr. 6518921, doublé (10 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1935, metallänk ej original
HERRUR, 26 x 33,5 (41) mm, vitmetall, manuell, digital visning, defekt, boett signerad G K, ca 1935.
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 51 mm, Serie nr. 5031147, Boett nr. 5697247, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1916, fickurskedja i metall.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 4633182, Boett nr. 9352522, doublé, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, visare saknas, savonettlock saknas, bucklor, ca 1937.
Klockor Arsa
ARSA, blindur, 35 mm, Boett nr. 43235, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1975.
Klocktillbehör Övriga klockor
URMAKARSVARV, Boley U. Leinen, med diverse tillbehör, OBS! Ej funktionstestad.
Kuriosa Brons
PYSSEL, metall, Waterbury Watch, "Queen's Jubilee Puzzle, 1887, bredd 36 mm, vikt 18,1 g, ring saknas.
L.U.C. "Bikupan", fickur, 50 mm, Boett nr. 63814, silver, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 1570993, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
MORMORSUR, 40 mm, Boett nr. 10214, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890, fickurskedja i vitmetall.
L´ABEILLE, fickur, 55 mm, Boett nr. 6334, svarteloxerad metall, mekanisk, alarm (defekt), skadad urtavla, visare saknas, ca 1925.