Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 oktober 2015
TISSOT, fickur, 50,5 mm, Cal 43, Serie nr. 470129, Boett nr. 567979, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1935.
HEINRICH HELMREICH, im Erlang, fickur, 55 mm vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1800, nyckel.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 2027683, Ref nr. 8213, Boett nr. 2949373, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
FICKUR, 51 mm, silver, Serie nr. 167524, Boett nr. 20677, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1910.
FICKUR, 49,5 mm, Boett nr. 254466, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv (riksvapnet), bucklor, ca 1900.
ARISTES, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 152197, silver, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, defekt, ca 1915.
FICKUR, 46,5 mm, Boett nr. 31903, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, gravyr, bucklor, ca 1890.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 6065847, Boett nr. 6019904, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1918.
FICKUR, 47,5 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1800.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4273589, Boett nr. 5121645, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1912.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 50 mm, Boett nr. 77475, silver, ankargång, nyckeldragare, ej signerad urtavla, skadad urtavla, mönster, gravyr, bucklor, ca 1890.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 41876, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1890.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 59593 / 5, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, visare saknas, ca 1890.
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 174862, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 1834902, Ref nr. 7108, Boett nr. 2826036, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1910.
Klockor Waltham
A.W.W.CO, Waltham, fickur, 50 mm, Serie nr. 8088030, Boett nr. 115, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1896, nyckel.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2226876, Ref nr. 5016, Boett nr. 3036930, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
MORMORSUR, 3 st., silver, 1 st Viking, 2 st. med cylindergång, 1 st. med ankargång, defekta, ca 1900.
FICKUR, "John Ward", 63,5 mm, Serie nr. 8650, Boett nr. 11132, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1800.