Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 oktober 2015
Klockor Väckarur
HELVECO, väckarur, 53,5 x 62 mm, gulmetall, mekanisk, skadad urtavla, defekt, ca 1960.
OMEGA, "G.O.Gustafsson, Flen, Imp", fickur, 52 mm, Boett nr. 4100694, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1907.
ZENITH, fickur, 54 mm, Serie nr. 2250347, Boett nr. 3022745 / 1409, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klockor Citizen
CITIZEN, herrur, 36 mm, Cal 6501, Serie nr. 50202044, Boett nr. 4-653068 TA / 61-0895, stål, automatisk, mineralglas, dag (engelska), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1975.
SEIKO, herrur, 31 mm, Cal 66, Serie nr. 900797, Boett nr. 66-7061, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, läderband, ca 1969.
TEVO, damur, 30 mm, Boett nr. 52440, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.
CITY, Versailles, Boett nr. 308295, herrur, 33 mm, doublé (10 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
SEIKO, damur, 28 mm, Cal 2107, Serie nr. 6616123, Boett nr. 2107-0081, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1966.
CATOREX, hängur, 28 mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, motiv (blommor), ca 1965.
FICKUR, 45 mm, Boett nr. 2628, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890, fickurskedja i gulmetall.
CERTINA, Festival, Cal 13-22, Ref nr. 0406.113, Boett nr. 9792646, damur, 30 x 26 mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1975, metallänk ej original.
BEVERLY HILLS Polo Club, Ref nr. LB0013S, damur, 26 mm, bicolour, quartz, mineralglas, integrerad länk, ca 1990, box.
Klocktillbehör Boxar och etuier
RAPPORT, London, uppdragsbox, 160 x 170 x 155 mm, carbon / metall / glas, för 1 klocka, batteridriven, ca 2010.
Klocktillbehör Böcker
SIGNS OF THE TIMES, Tick-Talk A Timely Book, om Chronoswiss, 144 sidor. signerad av Gerd-R. Lang, tryckt 2002.