Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2015
ARMBAND, 18K roséguld/vitguld, 58 åttkantslipade diamanter samt 2 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/SI, längd 18 cm, vikt 17,1 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, grön och blå emalj, stl 16,5 mm, vikt 8,8 g, mindre slitage på emaljen.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 17 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W/P, Schalins Ringar, stl 15,75 mm, vikt 5,6 g
19 DIAMANTER, 0,74 ct totalt, prinsesslipade, doserade 0,03 - 0,05 ct/st, ca W-TCr(H-I)/VS-SI nagg i hörnan på en mindre diamant.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 åttkantslipade diamanter ca 0,66 ctv, 10 baguett- och trapetsslipade diamanter, stift, längd 3,7 cm, vikt 16,4 gram, enstaka diamanter med skador/nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mörk tahitipärla 9,5 mm, 46 åttkantslipade diamanter 0,23 ctv, längd 2 cm, vikt 4,5 gram.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,4-7,7 mm, off round, 2-radigt, lås i 18K vitguld med odlad pärla samt markasiter, längd 40-45 cm.
ARMRING, 18K guld, 7 safirer ca 3,0 ctv, 16 antikslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, 5,7 x 4,8 cm, vikt 18 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1974, stl 17 mm, vikt 4,8 g, en mindre diamant med skada, gravyr.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 1,37 ctv, ca TW(G-H)/VS, mittsten ca 0,50 ct, stl 18,5 mm, vikt 11,3 g
RING, 18K vitguld, 19 briljant- samt åttkantslipade diamanter 0,97 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 20,75 mm, vikt 12,5 g
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, Schalin, stl 16 mm, vikt 2,7 g.