Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2015
ARMRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCr/SI, nagg på rondisten, svart emalj, mindre emaljskador, längd ca 16 cm, vikt 9,6 g, öppningsbar, säkerhetskedja.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,4 g.
CARMOSÉHÄNGE, 14K guld, ovalslipad smaragd, 28 briljantslipade diamanter ca 0,42 ct ca W/P, vikt 3,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 18 cm, vikt 9,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TCr- Cr(I-J)/VS, stl 18 mm, vikt 7,2 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 5 briljanter ca 0,42 ctv, ca Cape(bruna serien)/SI, stl 19 mm, vikt 5,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,35 ct, ca W(H)/SI1, stl 18 mm, vikt 1,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g, svaga fattningar.
RING, 14K vitguld, briljant ca 0,60 ct, ca TCa(L)/SI1, 20 blå safirer, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, nagg på några av safirerna.
RING, 18K vitguld, blå topas ca 2,50 ct, 36 briljanter ca 0,18 ctv, ca TCr/SI-P1, stl 15,75 mm, vikt 7,9 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,40 ct, ca TCa- Ca(bruna serien)/VS2, stl 16+ mm, vikt 5,2 g. 39117E-3
BROSCH, 14K guld, 43 gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-TCr/VS-SI, största sten ca 0,34 ct, bredd ca 2,5 cm, vikt 6,4 g, någon sten med nagg, klor saknas, svaga klor
CARMOSÉRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,14 ct samt 8 mediumslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, Stockholm 1942, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, 2 stenar med mindre skador.
BROSCH, 18Kguld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct samt 8 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, Stockholm 1916, längd 6,5 cm, vikt 4,5 g, en sten skadad, mittsten med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, ca stl 17 mm, vikt 8,8 g.