Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2015
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/P, stl 19,50 mm, vikt 4,3 g
HÄNGE, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, hjärta, vikt 2,4 g
HÄNGE, 18K guld/vitguld, ovalt 4,7 x 2,9 cm med stiliserat växtmotiv med blad, odlad pärla 9,3 x 7,9 mm, 26 diamanter (24 åttkanter, 1 briljant- och 1 gammalslipad) ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI (2 skadade åttkanter). Ceson, Göteborg 1945, vikt 8,5 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,37 ct, ca Top Wesselton (G)/VVS2, plomberad Statens provningsanstalt Certifikat nr. R-901358
DIAMANT, briljantslipad 0,38 ct, Top Wesselton (G)/VVS2, plomberad Statens provningsanstalt Certifikat nr. R-901356
DIAMANT, briljant, 0.80 ct, TCa(K)/VS2, HRD 14028507003, Prop VG, Pol Exc, Sym VG.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade akvamariner 9,10 ctv, 32 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, stift, huggies, längd 3,2 cm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalformade southsea pärlor, prinsess- och briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr/VS, stift, längd 4,3 cm, vikt 11,2 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 7,0 ct, 31 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv TW/SI, stl 17 mm+, vikt 11,1 g, en sten sitter löst i sin fattning.
RING, 18K guld, ovalslipad akvamarin 5,30 ct, 6 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 8,6 mm, 40 briljantslipade diamanter 1,15 ctv, ca W/VS, krokar med stopp, längd 2,4 cm, vikt 8,7 g.
LARS CASTMAN, bägare, silver, Vimmerby 1700-tal, höjd 10 cm, vikt 97,0 g, monogram, mindre bucklor.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct samt briljantslipad diamant ca 0,70 ct , ca W-Cr(H-J)/VS, 4 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 19,5 mm, vikt 7,1 g, en av de mindre diamanterna skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister diameter 18 mm, peridoter, krokar med stopp, längd 3,7 cm, vikt 12,2 g.
RING, 18K vitguld, fasetterad lime kvarts, 12 briljantslipade diamanter 0,16 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,9 g.