Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2015
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 1,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 0,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ametist ca 1,85 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,53 ctv, TW-W(G-H)/VS, längd 18 cm, vikt 6,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 23 briljanter ca 0,81 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 5,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00, ca W(H)/VS1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,39+0,38 ct, ca W(H)/SI, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,75 mm, vikt 7,3 g, nagg på rondisten på den större diamanten, en klo sitter snett på den stora diamanten.
COLLIER, 18K vitguld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,34 ctv, längd 45 cm, vikt 8,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,60 ctv, ca Ca/P, stl 17+ mm, vikt 5,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11,5-13 mm, magnetlås i steringsilver, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 1,5-3,2 mm, doserat, lås i 18K guld med 4 rosenslipade diamanter ca 0,05 ctv, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1919, längd 42 cm.
COLLIER, sterling silver, blå safirer, orange granater och citriner, längd 45 cm, vikt 50,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stift, vikt 1,1 g.
HÄNGE, 18K guld, snidad safir i orange, rosa och blått, Gem Report Sa 9405, 6,9 x 3,3 cm, vikt 30,9 g (varav 2,5 g guld).
RING, silver, 55 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 9,9 g.
RING, platina, 33 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCape/P, stl 17,75 mm, vikt 7,6 g, några med nagg.
ÖRHÄNGEN, silver, smaragder, briljant- och trapetslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCape/VS-P, skruvstift/clips, längd 5,1 cm, vikt 11 g.