Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2015
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter, ca 0,14 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS-SI, 2 diamanter skadade, vikt 3,9 g, skruv/stift.
RING, 14K guld, Nugget design med 8 briljanter ca 0,32 ctv, 5 stenar skadade, övriga ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,5 g.
ARMBAND, 14K guld, lås i 18K guld, diverse ädelstenar, längd 17 cm, vikt 13,4 g, flera stenar med mindre skador, låsåttan behöver spännas.
DOSA, silver, invändigt förgylld, Otto Magnus Krook, Nyköping 1815, 7,4 x 5,4 x 1,9 cm, vikt 104 g, gravyr på undersidan, repor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3 g
Silver Etui
ETUI, sterlingsilver, sköldpaddskal, inläggningar i silver, möjligen USA, 1900-talets början, 10x7 cm, vikt 88,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g.
RING, 14K guld/rodierat guld, safir ca 1,00 ct, slitna fasettkanter, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 10K vitguld, 14 safirer ca 1,20 ctv, slitna fasettkanter, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, 1 nagg, 1 skada, stl 14,25 mm, vikt 4,4 g.