Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2015
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stl 14,25 mm, Markströms, Uppsala, vikt 5 g, invändigt förminskad med ilagda kulor.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita och rosa, citriner, ametister, peridot och bergkristall, lås i sterlingsilver, längd 40 cm.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,85 ct, ca Yellowish Brown/P, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g.
SERVERINGSBESTICK, för fisk, 2 delar, silver, rostfritt stål, Frankrike, längd 25-26 cm, vikt 249,3 g, mindre bucklor på skaft.
CHRISTOFLE, salladsbestick, nysilver, horn, 1900-talets första hälft, längd ca 29 cm, vikt 191,7 g, etui.
RARAKA, armband, 18K vitguld, svart gummi, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, Italien, längd ca 20 cm, vikt 17,3 g
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver med grön emalj (skada) och briljanter, 22 mm