Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2015
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1970, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, defekt, ringskenan bhöver repareras.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 diamanter 0,50 ctv, medium - och gammalslipade, ca W-Cr/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, nagg.
RING, 14K guld, 2 gammal slipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr/SI, 6 åttkantslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, en sten med nagg
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,21 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8-9 mm, vita och färgade lila, längd 136 cm.
LIKÖRSET, silver, kanna, 6 glas, dekor med stenar, Polen efter 1963, höjd 25 cm, vikt 734,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11-13 mm, magnetslås i förgyllt sterlingsilver, längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3-radig, kulor och lås i vitmetall med rosenkvarts, längd 40 cm.