Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2015
RING, 14K vitguld, grön turmaliner, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 16,75 mm+, vikt 1,6 g.
ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/P, huggie, vikt 4,4 g, inverterade naturaler.
RING, 18K vitguld, smaragder 0,30 ctv, 3 briljantslipade diamanter 0,24 ctv TW/VVS, Stockholm 1978, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,25 -7,5 mm, nefrit, lås i 18K vitguld med smaragder, längd 38 cm.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca W(H)/SI2, 23 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca WH)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, huggies, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, Guldbolaget i Bergkvara, stl 17 mm, vikt 5,2 g, gravyr, en diamant skadad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/VS, kedjans längd 41 cm, vikt 6,5 g.
RING, 14K guld, grön B-jade, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g, stenen sitter löst i sin fattning.
ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, för tre ljus, fotdekor med svängda åsar, höjd 15,5 cm, rokokostil, Tyskland ca 1950-tal, fyllda.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,3 g, svaga fattningar
ALLIANSRING, 18K vitguld, 2 smaragder ca 0,60 ctv, 2 safirer ca 0,80 ctv, briljantslipad diamant ca 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,6 g, en smaragd med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 citriner, 2 ametister, 2 akvamariner längd ca 3 cm, stift, vikt 3 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,2g, stop i silver