221 - 240 av 417
1...111213...21 Gå till
Just nu klubbas Allmänna online. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2015

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 pärlor, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, skruvar stämpelmärkta W.A. Bolin, Stockholm 1965, skruv, vikt 7,8 g

3 800 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,8g

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS-SI, längd ca 4 cm, vikt 13,8 g, två stenar med skada

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca pärla, vikt 1,7 g

1 700 kr

Utrop: 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade blå safirer ca 0,25 ctv, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, vikt 2,1 g.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca Cr-TCa/SI, 2 nagg, kedjan 50 cm Figaro, vikt 3,7 g totalt.

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, kedjans längd 46 cm, vikt 14,4 g, mindre skada på kedja

Utrop: 550 kr

LUKTDOSA, silver, reliefdekor, Holland 1902, höjd 3,5 cm, diameter 3 cm, vikt 23,2 g.

Utrop: 900 kr

JOACHIM NICLAS SEGEBADEN, matsked, silver, Jönköping 1781, längd 19,5 cm, vikt 39,8 g, slitage, bucklor.

225 kr

Utrop: 200 kr

ERIK BRATT, matsked, silver, Uddevalla, omkring 1800, längd 23 cm, vikt 55,9 g, bucklor.

175 kr

Utrop: 200 kr

BÄGARE, silver, graverad dekor, troligen Abraham Steen Finland Jakobsberg 1782, höjd 7,5 cm, bucklor, lagning samt bristning på fotring.

500 kr

Utrop: 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4 g

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld, odlad sötvattenspärla, 11 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS, Björn Nilsson Kristianstad 1993, stl 18 mm, vikt 6,9 g, pärlan sitter lös.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

FINGERBORG, 18K guld, vit sten, Gustav Dahlgren, Malmö 1920, vikt 4 g

Utrop: 1 100 kr

SMYCKESET, collier, örhängen, förgylld metall, granater, collier längd ca 44 cm, örhängen med skruv.

1 700 kr

Utrop: 1 100 kr

MANSCHETTKNAPPAR i förgylld metall med granater, stämplade JK.

425 kr

Utrop: 300 kr

GOLDEN LADY, ring, sterling silver, stlm 17,5 mm, vikt 7,9 g

375 kr

Utrop: 425 kr

GOLDEN LADY, brosch, silver, längd ca 4 cm, vikt 9 g.

Utrop: 425 kr

COLLIER, doserade korall kulor ca 4,00-9,00 mm, lås i metall, längd ca 54 cm, skadat lås

2 200 kr

Utrop: 1 150 kr

RING, 14K guld, opal, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/SI-P1, stl 15,5 mm, vikt 3,8 g, svaga fattningar.

700 kr

Utrop: 800 kr