Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2015
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 pärlor, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, skruvar stämpelmärkta W.A. Bolin, Stockholm 1965, skruv, vikt 7,8 g
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,8g
BROSCH, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS-SI, längd ca 4 cm, vikt 13,8 g, två stenar med skada
ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca pärla, vikt 1,7 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade blå safirer ca 0,25 ctv, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, vikt 2,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca Cr-TCa/SI, 2 nagg, kedjan 50 cm Figaro, vikt 3,7 g totalt.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, kedjans längd 46 cm, vikt 14,4 g, mindre skada på kedja
JOACHIM NICLAS SEGEBADEN, matsked, silver, Jönköping 1781, längd 19,5 cm, vikt 39,8 g, slitage, bucklor.
ERIK BRATT, matsked, silver, Uddevalla, omkring 1800, längd 23 cm, vikt 55,9 g, bucklor.
BÄGARE, silver, graverad dekor, troligen Abraham Steen Finland Jakobsberg 1782, höjd 7,5 cm, bucklor, lagning samt bristning på fotring.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4 g
RING, 18K guld, odlad sötvattenspärla, 11 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS, Björn Nilsson Kristianstad 1993, stl 18 mm, vikt 6,9 g, pärlan sitter lös.
SMYCKESET, collier, örhängen, förgylld metall, granater, collier längd ca 44 cm, örhängen med skruv.
COLLIER, doserade korall kulor ca 4,00-9,00 mm, lås i metall, längd ca 54 cm, skadat lås