Avslutad | Moderna – Lördag 13 juni 2015
TIFFANY & CO, armband, sterlingsilver, Return to Tiffany, längd ca 19 cm, vikt 35,3 g, orginal påse.
STIGBERT, ring, 18K guld/vitguld, bergskristall, Engelbert, Stockholm 1949, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g, nagg
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 prinsesslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, River(E)/SI1, HRD cert 15017559001, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW(G-H)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/SI, Björn Nilsson Kristianstad 2006, stl 17 mm, vikt 10,5 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/VS, Björn Nilsson Kristianstad 2008, stl 17 mm, vikt 7,8 g.
COLLIER, sterlingsilver, stelt, signerat, Ateljé Waldemar Skara 1975, 11x10 cm, vikt 30,4 g.
THERESIA HVORSLEV, ring silver, signerad, Mema Lidköping 1974, justerbar storlek, vikt 17,0 g.
REY URBAN, Collier, sterlingsilver, organisk stavlänk, signerad, Stockholm 1985, längd 44 cm, vikt 59,7 g.
REY URBAN, armband, sterlingsilver, organisk stavlänk, signerad, Stockholm 1986 längd 18,5 cm, vikt 37,4 g.
LOUIS VUITTON, Empreinte ring, 18K vitguld, ref 57 FCH432, stl ca 18,5 mm, vikt 14,8 g, orginaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g
ROSA TAIKON & BERND JANUSCH, collier, silver, organisk form, signerat, Trollbäck 1971, kedja 84 cm, vikt 20,2 g.
ROSA TAIKON & BERND JANUSCH, ring, silver, organisk form, signerad, Trollbäck 1971, stl 17 mm, , vikt 10,9 g.
KALEVALA KURU, armband, silver, fornnordisk stil, Helsingfors Finland 1997, längd 18 cm, vikt 45,1 g.