Avslutad | Moderna – Lördag 13 juni 2015
KALEVALA KURU, hänge, silver, fornnordisk stil, Helsingfors Finland 2002, höjd 5,5 cm, vikt 10,3 g.
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver och flätat läder med en berlock druvklase, #3530759, originaletui.
GEORG JENSEN, ring i sterlingsilver, design druvklase, #3558700, stl 54 (17,25 mm), vikt 21,6 g, originaletui.
GEORG JENSEN, halsband i vaxad bomullsrem med 3 hängen i sterling silver 17, 20 och 43 mm, Moonlight Grape, #3536334, originaletui.
OLE LYNGGAARD, collier i flätat svart silke, dobbar för Lynggaard lås, längd 40 cm, bredd 14 mm, originaletui.
OLE LYNGGAARD, svart flätat sidenarmband med dobbar för Lynggardlås, ca 14 mm brett, längd 20 cm, dustbag.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW/F/VS2, HRD-Diamond Report 14011914018, 34 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, citrin, design Anette Borke, Danmark, längd ca 70 cm, vikt 104 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, 180 prinsess och briljantslipade diamanter ca 2,83 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 8,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
TIFFANY & CO, collier, sterlingsilver, design Elsa Peretti, längd ca 43 cm, vikt 19,9 g, ett fäste lite skevt
RING, 18K vitguld, baguette samt briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/VVS-SI, diameter 1,5 cm, vikt 4,0 g, huggies.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 2,0 g, stift.
EFVA ATTLING, armring, Carpe Diem, sterlingsilver, signerad, Stockholm 2003, 6x5 cm, vikt 35,9 g, visst slitage.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,7 g.