221 - 240 av 313
1...111213...16 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 13 juni 2015

Klubbad för

RING, 18K rodinerat guld, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/ VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Tcr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 13,9 g, en prinsesslipad diamant med skada, rodinering med slitage.

Utrop: 10 500 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin ca 3,00 ct, 2 trapetslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Tcr-Cr/SI, stl 15,25 mm, vikt 5,6 g

Utrop: 4 000 kr

Ädelstenar Rubiner

2 RUBINER, 0,91 ct totalt, kuddslipade, matchande.

Utrop: 1 200 kr

W.A. BOLIN, helalliansring, 18K guld, 20 carréslipade smaragder ca 5,00 ctv, Stockholm 1997, stl 17,75 mm, vikt 9,2 g, en smaragd är skadad, i övrigt mindre nagg, storleksminskad via inlagd ringskena.

Utrop: 17 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1968, stavarnas längd ca 0,9 cm, längd ca 44 cm, vikt 64,9 g, etui (d)

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, Lund 1968, stavarnas längd ca 0,9 cm, längd ca 19,5 cm, vikt 28,2 g, etui (d)

WIWEN NILSSON, ring, sterling silver, ametist, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1965, stl 17,25 mm +, vikt 4,3 g, ask

2 200 kr

Utrop: 1 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,20 ctv (enl gravyr), ca TW-W/SI, Schalins, stl 15,75+ mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 3 000 kr

OLE LYNGGAARD, Sweet Drops, ljusbrunt kalvskinn, Sweet Drop berlock i oxiderat sterlingsilver, längd 38 cm, vikt hänge 3,7 g.

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, gravyr, orginaletui.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

BVLGARI, ring, B-Zero 1, 18K vitguld, 1 band, Italien, stl 19,75 mm, (62), orginaletui, ytterkartong.

2 700 kr

Utrop: 2 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,40 ct, TW(G)/VS, graderad av Diamanthuset AB med cert, förseglad.

Utrop: 6 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,34 ct, TW(G)/VVS, graderad av Diamanthuset AB med cert, förseglad.

Utrop: 5 000 kr

BULGARI, ring, 18K guld, rodierat, stämplad Made in Italy, stl 17,25 mm, stämplad 54, originaletui och box, vikt 10,5 g.

5 600 kr

Utrop: 5 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld, snöflinga, 55 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI-P, vikt 4,7 g.

Utrop: 7 500 kr

SOPHIE BY SOPHIE, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,60 ctv enligt gravyr, ca W(H)/SI, en diamant med brun ton, vikt 5,4 g.

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 69 briljanslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS, längd 17 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,055 ct, ca W(H)/SI, Saint Maurice, Tyskland, stl 16,5+ mm, vikt 6,7 g, butikscert.

Utrop: 3 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Schalins Ringar, Östersund, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g

Utrop: 4 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, Schalin, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g

Utrop: 13 800 kr