Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2015
PAGODARING, 18K guld i skenan och 14K guld i överdelen, rosa safirer, några med nagg, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g, svaga fattningar, invändigt storleksminskad med iläggsskena.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 8 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, triangulärt fasettslipad ametist med rundade hörn ca 20 ct, stl 16,5 mm, vikt 15 g.
PÄRLCOLLIER, äkta pärlor ca 2,25-5,00 mm, lås i platina, cabochonslipad safir ca 3,50 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca längd ca 51 cm
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,18 ct, 2 briljanter ca 0,24 ctv, 2 briljanter ca 0,16 ctv ca TW(G)/VS-SI, en Piqué, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,16 ct, 10 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca W-Tcr(H-I)/ VS, en med hack på rondist, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g, klor med slitage.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, köpt på Hellströms guld, vikt 5,7 g, originaletui.
DIAMANT, briljantslipad, 0,56 ct, TW(F)/Loupe Clean(IF), HRD cert 184324, förseglad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,47 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, Trege Guldsmedsaktiebolaget, Göteborg 1977, vikt 3,5 g.