Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2015
ARMBAND, 18K rodierat guld, 7 briljanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, längd 17 cm, vikt 14,4 g.
KEDJA, 18K guld, Figaro, längd 60,5 cm, Vibergs Guldvaror i Avesta år 1965, vikt 47,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 426 briljanter ca 3,84 ct totalt, ca W-TCr(H-I)/VS, längd 42 cm, vikt 65,8 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 148 briljanter ca 1,76 ctv, ca W-TCr/VS (1 diamant skadad), clips, vikt 18,8 g.
RING, 18K guld, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl18 mm, vikt 5,4 g, flera stenar med skador
ARMBAND, 18K guld, stelt, rodierat, design 7 hjärtan med totalt 21 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS, öppningsbart, italiensk stämpel, vikt 29,8 g.
BROSCHNÅL, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,16 ct, ca TCr/SI, 13 gammalslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca W-TCr/P, Gustav Adolf Dahlberg, Stockholm 1919, vikt 7,8 g, stenar med skador, etui
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 7,1 mm, 30 briljanter ca 0,21 ctv, ca W(H)/SI, vikt 5,2 g.
ERIC EDQUIST, supkopp, silver, Torshälla/Eskilstuna, 1817, höjd 4 cm, vikt 19,7 g, mindre bucklor.
ANDERS ULFSBERG, tumlare, silver, spår av förgyllning, Nyköping 1765, höjd 3 cm, diameter 6 cm, vik 19,5 g.
BÄGARE, silver, graverad dekor, delvis förgylld, troligen Abraham Steen Finland Jakobsberg 1781, höjd 7,5 cm, vikt 55,0 g.
RING, platina, blå safir ca 2,00 ct, 34 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,25 mm, 5,6 g, mindre lödning i skenan av guld.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, (0,41+0,45) ca TW(G)/VS, stift, vikt 0,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 19 briljanter ca 1,93 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
HELALLIANSRING, platina, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca ca W(H)/VS-SI, Kurt Ribbhagen, Stockholm 1943, stl 17,25+ mm, vikt 2,4 g, slitna fattningar.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct enligt gravyr, ca River (E)/IF enligt kvitto besiktningsutåtande från Örebros Handelskammare förordnad besiktningsman, stl 17,25 mm, NT, Örebro 1991, vikt 6 g
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 8,50 ct, längd kedja ca 48 cm, Nordisk Kokusai, Stockholm 1976, vikt 8,6 g
RING, 2 delad ring, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,28 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, 47 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g,