Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2015
RING, 14K guld, 62 baguetteslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/SI, några med skador, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca Light Brown/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/P, stl 16 mm, vikt 3,9 g, mittstenens fattning sitter något snett.
HÄNGE, 14K vitguld, sötvattenspärla 10 mm, briljantslipad diamant 0,10 ct, längd 1,7 cm, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 1,5 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, svenska stämplar 1973, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W/VS, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin 1,21 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,62 ctv ca W/VS, Göteborg 1986, stl 17 mm+, vikt 5,4 g.
RING, 18K rodierat guld, smaragder, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 3,75 ctv, 16 pärlor ca 2,3-2,5 mm, Portugisiska stämplar, stl 17 mm, vikt 7,6 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, ametist ca 9,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/SI, Portugisiska stämplar, stl 17 mm, vikt 6,9 g, gravyr.
RING, 18K guld, 1 cabochonslipad blå safir ca 0,40 ct, 4 rosa safirer ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
BROSCHNÅL, 18K guld, ovalslipad turmalin, 2 rosenslipade diamanter, Juvelerare J Petterssons Efter, Stockholm 1931, vikt 4,5 g.
RING, platina, 2 smaragder, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-W/VS, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1934, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, nagg på smaragd, en diamant med nagg
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 1,40 ct, ca Light Brown/P1, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g, slitna fasettkanter, nagg vid rondist.