Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2015
RING, 18K vitguld, droppslipad akvamarin 5,08 ct, briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 7,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner 9,20 ctv, 16 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca W/SI, stift, "huggies", längd 3 cm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, smaragder, 28 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 9,4 g, en diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 9,75 mm, briljanter 0,16 ctv, ca W/VS, stift.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin 4,59 ct, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, stl 15,75 mm, vikt 5,4 g,
PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, 33 st, doserade, 11,9 - 14,8 mm, lås i 18K vitguld, längd 48 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, akvamariner 8,07 ctv, turmaliner, citriner, pärlor och 2 briljanter 0,05 ctv, stift, längd 4,8 cm, vikt 15,4 g.
LJUSSTAKAR, silver, tre ljusarmar, nyrokokostil, 1900-talets första hälf, svenska importstämplar, 18 cm.
GUSTAF DAHLGERN, ljusstakar, ett par, silver, Nyrokoko, Malmö 1865. höjd 16 cm, fylld botten.
HÄNGE, 18K guld, odlad sötvattenspärla ca 11 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/P, längd 2,2 cm, vikt 2,6 g.
LJUSSTAKAR, silver, reliefdekor, barockstil, svenska importstämplar, 1900-talets första hälft, höjd 11 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/P, stift, längd 1 cm, vikt 3,5 g.
THEODOR OLSEN, ljusstakar ett par, silver, Norge Bergen, omkring 1950, höjd 9 cm, fylld botten.
BORGILA, bägare, sterlingilver, invändigt förgylld, Stockholm 1936, höjd 10,5 cm, vikt 205,3 g.
C G HALLBERG, skål på fot, silver, åttkantig, Stockholm 1935, höjd 11 cm, diameter 26 cm, vikt 468,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Örns, Göteborg 1982, stl 16 mm, vikt 2,8 g.