Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver/14K guld geometrisk mikromosaik, höjd 5 cm, vikt 5,3 g, krokar, sprickor i silvret.
COLLIER, 14K vitguld, 34 burmesiska obehandlade rubiner ca 28,00 ctv, certifikat från American Gemological Laboratories Nr CS 66544, 159 gammalslipade diamanter ca 20,00 ctv, ca W-CR(H-J)/SI, några enstaka piqué, längd 35 cm, vikt 55,4 g, smycket går att dela upp och användas som två armband.
ERIK RÅSTRÖM, skål, silver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1976, höjd 9,5 cm, diameter 16,5 cm, vikt 397,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 citriner ca 14 ctv, natursten, 1970-tal, höjd 2 cm, vikt 16,9 g, clips/stift.
BVLGARI, örhängen, Gancio ear hoops, 18K guld, kulor av ametist, gröna och rosa turmaliner samt blå topaser, vikt 24,3 g, clips/stift.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld/silver, 46 gammalslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, diameter 2,5 cm, vikt 10,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,00 ctv, 56 gammal samt åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 12,9 g. stift/clips.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld/platina, kedja i 18K vitguld, 8 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 52 cm, vikt 7,8 g.
BROSCH, 14K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca Cr(J)/SI, 3,5 cm i diameter, vikt 14,8 g, med hårgömma på baksidan.
ARMRING, förgylld metall, korall, troligen England, omkring 1900, 5x6 cm, vikt 21,5 g, säkerhetskedja.
HÄNGE/KEDJA, 18K, guld, pansarlänk, hjärtslipad diamant 1,57 ctv, ca TW/VS, vikt 49,0 g, längd 42 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,05 ct, TW(F)/VS2, kopia på IGI cert 127498728, orginal finns att tillgå, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 183 briljantslipade diamanter ca 9,28 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 24,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 3,02 ctv, 1,52 ct och 1,50 ct, TW(G)/VS2, IGI Diamond reports 162587620 och 162587621, vikt 2,6 g, stift.
Silver Kaffeservis
JACOB ÄNGMAN, kaffeservis, 3 delar, silver, gräddkanna, sockerskål, bricka, handtag med fleuroner, invändigt förgyllda, GAB Stockholm 1950, brickan formgiven av Thore Eldh och tillverkad av Ceson Göteborg, höjd 7 cm, vikt 374,1 g, sliten förgyllning.
COLLIER MED MEDALJONG, 18K guld, collier med stiliserad floraldekor i tvåfärgad guld, två tofsar, fransk exportstämpel, stämplad Lars Larsson, Göteborg troligen 1869-1880, längd ca 40 cm, avtagbar medaljong med plats för fotografi, stiliserad floraldekor i trefärgad guld, otydlig svensk mästarstämpel, höjd ca 5 cm, vikt 74,5 g, orginaletui.
ANTIK ARMRING, 14K guld, blå emalj, opal, 22 rosenslipade diamanter ca 0,70 ctv, 1800-talets andra hälft, öppningsbar, vikt 31,6 g säkerhetskedja.
BOUCHERON, brosch, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/VS, 8 gröna kalcedoner, refnr P20683, 15,0x5,5 cm, vikt 57,1 g.