141 - 160 av 229
1...789...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 2,36 ctv, ca TCa(L)/VS-SI, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, löstagbar diamantkransar, vikt 4,7 g, stift.

Utrop: 68 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 3,28 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 11,1 g.

29 000 kr

Utrop: 32 000 kr

COLLIER, treradigt, trumlade smaragder, lås i 21K, guld, längd 49 cm, vikt 10.0 g.

Utrop: 23 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 117 bruna briljantslipade diamanter 2,21 ctv, 25 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/SI, katt, 3,5x1,7 cm, vikt 7,3 g, några stenar med nagg.

7 900 kr

Utrop: 8 500 kr

NILS GRUBB, supsked, silver, Hudiksvall 1784, blad med ciselerad dekor av bladverk, skaft med kerubknopp längd ca 18 cm, vikt 30,1 g, bucklor.

4 900 kr

Utrop: 4 600 kr

JOHAN FREDRIK BJÖRNSTEDT, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, Empir, Stockholm 1818, höjd 12,5 cm, vikt 171,2 g.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr

LJUSSTAKAR, silver, konande skaft, pärlbård, GAB Stockholm 1953, höjd 17,5 cm, vikt 360,3 g, fylld botten, minimala bucklor på fot.

3 900 kr

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K guld/vitguld/silver, orientalisk pärla ca 6,5 mm,11 gammalslipade diamanter ca 1,10 ct, TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, diamanter med nagg och naturaler .

Utrop: 8 300 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 kuddslipad rubin 2,60 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g.

Utrop: 39 000 kr

CARTIER, ring, kupolformad, 18K vitguld, refnr I14105, år 1999, stl 54 17,25 mm, vikt 15,2 g, etui.

10 400 kr

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, rubin 1,44 ct, 42 briljantslipade diamanter 1,04 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,2 g.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

Silver Bricka

BRICKA, silver, hänklar, troligen Österrike 1900-talets första hälft, 61x35 cm, vikt 1203,4 g.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 0,71 ct briljant W(H)/SI2 HRD certifikat 15015569004 och ca 0,71 ct briljantslipad diamant ca W(H)/VS1, vikt 2,1 g, stift.

Utrop: 48 000 kr

MINAUDIERE, förgyllt silver, gul och svart emalj, bakelit, tofs, två fack, spegel, Art Deco, C G Hallberg svenska importstämplar 1924, utländska stämplar, 8,5x4,5 cm, vikt 134,8 g, pappersask.

5 400 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,52 ct, W(H)/VS2, GIA cert 2136016910, Gaudy Stockholm 2013, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g, orginaletui.

96 000 kr

Utrop: 106 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 11,18 ctv, ca River-TW/SI, längd 18,5 cm, vikt 16,2 g.

Utrop: 160 000 kr

ENSTENSRING, 18K rodierat guld, navetteslipad diamant 0,91 ct, Natural Fancy Orange Brown/SI1, GIA cert 5172188239, stl 16,75+ mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 12 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, droppformad safir ca 8,06 ct, 7 cabochonslipade safirer ca 2,27 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv TW-W/VS-P, certifikat, längd 41,5 cm, vikt 9,7 g, safiren med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 22 000 kr

COLLIER, opalkulor ca 5,2-5,4 mm, 2 rader, lås i 14K guld med ametist och halvpärlor, längd ca 41 cm.

Utrop: 11 500 kr

PIET HEIN, Superellipsägg, sterlingsillver, nr 1147 A, tudelat, design Piet Hein för Georg Jensen, Danmark efter 1945, svensk importstämpel, höjd ca 10,5 cm, vikt 245,1 g, ägarmärkning, mindre märke/repa

5 100 kr

Utrop: 3 600 kr