Avslutad | Mynt – Torsdag 2 juli 2015
Mynt Aktiebrev
2 AKTIEBREV, Vallens Gruvaktiebolag, 100 / 500 Kronor, Junselevallen / Gerilå, 1935 / odaterad.
Mynt Svenska mynt
MYNT, nordic gold, 50 Kronor, 2005, 1:a Frimärket, kvalité ca 0, diameter 36 mm, vikt 21,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 2 Öre SM, 1748, Fredrik, kvalité ca 1?/1, diameter 34 mm, vikt 28,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/24 Riksdaler, 1780, Gustav III, kvalité ca 1?, diameter 20 mm, vikt 2,5 g.
Mynt Svenska mynt
FALSKT? MYNT, koppar?, 1 Öre SM, 1778, Gustav III, målad, diameter 31 mm, vikt 15,8 g, vit färg lyser igenom på slitna delar (om inte det också är färg), samtida förfalskning?
Mynt Utländska mynt
MYNT, nickel, 20 Pfennig, 1890 A, Tyskland, kvalité ca 1+, diameter 23 mm, vikt 6,3 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1807, Ryssland, kvalité ca 1?, diameter 37 mm, vikt 20,6 g.
Medaljer Minnen
3 MINNEN, brons, Frimurarna, St.Johanneslogen samt Arvid Lindman, total vikt 183,3 g, etuier av papp.
Mynt Utländska mynt
6 MYNT, koppar, 2 st 1 Kopek 1855-1859, 2 st 2 Kopek 1812, 3 Kopek 1900, 5 Kopek 1833, kvalité ca 1? - 1, total vikt 66,4 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 1, 5 och 10 Penniä, Finland, blandad kvalité, andra halvan av 1800-taket och första femtedelen av 1900-talet, total vikt ca 8,5 kg.
Mynt Sedel
SEDLAR, 1 st 100 Kr 1960, 3 st 50 Kr 1961-1970 2 stjärnmärkta, 23 st 10 Kr 1953-1983 4 stjärnmärkta, 8 st 5 Kr 1952-1981, blandad kvalité.
Medaljer Minnen
MINNEN, sterling silver, "De 100 förnämsta bilarna", vikt ca 160 g, Franklin Mint, dokumentation och etui.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, emalj, Svärdsorden, bredd 39 mm, vikt med band 16,5 g, originaletui.