Avslutad | Klassiska – Lördag 18 april 2015
DIAMANT, 1,39 ct, briljantslipad, Natural Fancy Brown/SI1, GIA Colored Diamond Grading Report 1152315733.
POMELLATO, örhängen, M´ama non M´ama, 18K roséguld, ioliter, Italien, krokar med stopp, längd 1,4 cm, vikt 3,9 g.
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, silver, ametsiter, paste, längd 42 cm, stift, originaletui, en ametist skadad.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors 3,5 x 2,6 cm med 40 briljanter ca 2,22 ctv (enl gravyr), ca TW/VVS-VS, veneziakedja 42 cm lång, vikt totalt 22,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, odlad grå pärla, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Salvini, Italien, längd 42,5 cm, vikt 9,1 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter 2,06 ctv, ca TW(G)/VS, diameter 35 mm, vikt 10,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 4 st Souths Sea pärlor 8,7 mm, 38 briljanter 1,32 ctv, ca W/SI, stift,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, 26 briljanter ca 0,26 ctv ca W(H)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g, löstagbar diamantkrans.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,52 ct enligt gravyr, ca W/P1, Iduna Varberg 1987, stl 16,75+ mm, vikt 3,1 g, inneslutning når ytan.
TVILLINGRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/P1, stl 18,75 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,28 ctv, 26 briljanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,2 g, löstagbara diamantkransar.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 45 briljanter ca 5,65 ctv, ca W-TCr(H-I) /VS, längd 18 cm, vikt 13,9 g.
SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgylld, höjd 12 cm, 1800-talets senare hälft, importstämpel, vikt 581,4 g.