Avslutad | Klassiska – Lördag 18 april 2015
RING, platina 900/1000, smaragdslipad smaragd 1,20 ct enligt gravyr, 6 trapetsslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
JADE HÄNGE, runt snidat hänge i B-jade, drakmotif, 4,3 cm i diameter, 18K guldögla, vietnamesiskt cert, vikt 30,3 g.
RING, 18K guld/platina, 18 smaragder, 6 antikslipade diamanter ca 0,24 ctv, 28 rosenslipade diamanter, art deco, vikt 4,4 g, någon smaragd med skada.
RING, 18K guld/platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,34 ctv, 8 rosenslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, gravyr, några små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 mediumslipad ca 0,20 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stl 17mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,63 ctv, (0,33+0,30) TW(F-G)/VS2-SI2, stenkuvert, GIA 1166318743, HRD 14007264025, stift, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, 9 rosenslipade diamanter, hästsko, Sverige 1947, stl 17,5 mm+, vikt 3,8 g.
DIAMANT, 0,76 ct, kuddslipad, Natural Fancy Deep Yellow/SI1, GIA Colored Diamond Grading Report 2155554534.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 9 mm, lås/hänge 14K guld, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, längd 48 cm.
GEORG JENSEN,barnsked, längd 15 cm, barnsked, längd 14 cm, barnsgaffel, längd 15 cm, barnkniv, längd 17,5 cm, rostfritt blad, sterlingsilver, modell kaktus, gravyr Ebba, vikt 142,6 g, gaffeln är sned, etui.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 18 prinsesslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS, Paris, Frankrike, 1,8 x 1,3 cm, vikt 15,1 g.
KEDJA, 18K guld, rundankar, antik, Kjellberg, Västerås 1836-1884, längd 127 cm, vikt 6,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyx, 54 briljanter ca 1,08ctv ca Cr/P, stift, diameter 1,7 cm, vikt 9,2 g, stopp ej i guld.
2 LJUSSTAKAR, silver, modell Classic, höjd 19 cm, MGAB Uppsala 1968, fyllda i botten, vikt 523,7 g.
POMELLATO, ring, M´ama non M´ama, 18K roséguld, rodolit, 38 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Italien, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g.