Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 maj 2015
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, odlade pärlor 8,75 mm, diamanter ca 0,04 ctv, clips, längd 4 cm, vikt 5,6 g.
BROSCH, 14K guld, aventurin kvarts, pärla , borrad, rött glas, insekt, 2,9 x 1,7 cm, vikt 4,3 g, en sten saknas.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver/emalj, fisk, kedja i 18K guld, venezia, längd 50 cm, kedjans vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, 18 gammal, medium & briljantslipade diamanter 0,55 ctv enl gravyr, ca TW-W/VS-SI, Leif Carlsson Mölndal 1997, stl 17 mm, vikt 9,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 1 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ct, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 4,5 g, slitna fattningar, skadad safir.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,36 ctv,12 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 17 1/4 vikt 3,8 g.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI-P1. skador på stenarna, stl 18 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, rubin, safir, briljantslipad diamant 0,03 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, Kaplans 1981.
BROSCH, 14K guld, gröna stenar, gammalslipade diamanter, vikt 4,2 g, defekt, stenar utbytta, 2 diamanter med nagg.
RING, 18K guld, 2 rubiner, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g, 2 stenar skadade.