Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 maj 2015
RING, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter enligt gravyr ca 0,50 ctv, ca W/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv enligt gravyr, Gustav Dahlgren, Malmö 1974, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g
DOSA, silver, emalj, invändigt förgylld, St Petersburg 108-1926, 4x4 cm, vikt 35,9 g, mindre emaljskada.
RING, 18K guld/platina, 3 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-CR/SI-P, Ernst Harbeck Göteborg 1917, stl 16,75 mm, gravyr, en diamant skadad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant och 6 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-P stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, vikt 1,9 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, droppslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, Engelska stämplar, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade 0,26 ctv, ca TW/P, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g, sliten fattning, etui.
RING, 18K guld, ametist omringad av halvpärlor, Svenskt Guldsmide AB, Stockholm 1956, stl 18 mm, vikt 6,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3-8 mm, silverlås med säkerhetskedja och mindre odlad pärla, längd 52 cm.
GOLDEN LADY, örhängen, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stift, vikt 3,4 g
RING, 14K guld, navetteslipad blå safir, 2 carreslipade blå safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/SI, stl 17+ mm, vikt 3,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ct ca W/VS, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
RING, låghaltigt guld, briljant-, antik- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCape/VS-P, stl 15 mm, vikt 5,1 g, en diamant skadad.