Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 maj 2015
HÄNGE, 14K vitguld, uggla med barock odlad sötvattens pärla, 2 amestister, granat 0,04 ct, opal 0,05 ct, vikt 4,1 g,
Ädelstenar Rubiner
6 RUBINER, 1,77 ct totalt (0,28 + 0,29 + 0,29 + 0,29 + 0,31 + 0,31), droppslipade, förseglade, mikrofilm på EGL cert.
Ädelstenar Rubiner
4 RUBINER, 1,14 ct totalt (runda 0,21 + 0,28 droppslipad 0,30 och navetteslipad 0,35), förseglade, mikrofilm på EGL cert.
PÄRLCOLLIER/PÄRLARMBAND, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 10-18 mm och 9-15 mm, lås i vitmetall, längd 44 och 20 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/VS, 26 briljanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,2 g, löstagbara diamantkransar.
RING, 18K guld/vitguld, 150 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,31 ct, TW(G)/VVS2, IGI report F6G63063, förseglad, mindre slitage vid kuletten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,31 ct, TW(F)/SI1, IGI report 130427038, förseglad, nagg vid kuletten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,33 ct, TW(G)/VS1, IGI report, förseglad, nagg på kuletten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,31 ct, TCr(I)/VS1, IGI report F6G63053, förseglad, slitage vid kuletten.