Avslutad | Nutida – Lördag 21 mars 2015
JOSEFINE DAVIDSSON, pepparkar, sterlingsilver, Stockholm 2015, storlek 7 x 5,3 cm, vikt 64 g.
JOSEFINE DAVIDSSON, skål med lock, sterlingsilver, handtag lindade med rotting, signerad, Stockholm 2004, storlek 14,5 x 16 cm, vikt 669 g.
MATS ESKILS, kanna, Hjulgodis, sterlingsilver, syntetgummi, Rättvik 2015, storlek 15 x 20 x 8 cm, vikt 254 g.
STAFFAN NILSSON, skål, sterlingsilver, invändigt förgylld, Falun 2004, storlek 4,8 x 10,4 cm, vikt 115 g.
STAFFAN NILSSON, skål, sterlingsilver, invändigt förgylld, Falun 2004, storlek 2,5 x 5,2 cm, vikt 36 g.
Silver Fat
STAFFAN NILSSON, fat, sterlingsilver, vitt akrylglas, rektangulärt, Falun 2004, strolek 5,4 x 9,8 cm, vikt 195 g.
Silver Fat
STAFFAN NILSSON, fat, sterlingsilver, vitt akrylglas, fyrkantigt, Falun 2004, storlek 8,8 x 8,8 cm, vikt 242 g.
STAFFAN NILSSON, likörkanna, sterlingsilver, akrylglas, Falun 1992, höjd 24 cm, vikt 431 g.
STAFFAN NILSSON, likörkanna med lock, sterlingsilver, Falun 1996, höjd 31,8 cm, vikt 318 g.
ÅSA HALLQVIST, spelfat för praliner, Tre på rad, sterlingsilver, corian, Stockholm 2005, signerad, storlek 3,5 x 13,5 x 13,5 cm, vikt 269 g.
ÅSA HALLQVIST, brosch, Händer, sterlingsilver, Stockholm 2008, storlek 0,7 x 3,2 x 3,2 cm, vikt 20 g.
ÅSA HALLQVIST, brosch, Omamori, oxiderat sterlingsilver, knypplad spets, dikt inuti, Stockholm 2007, storlek 7 x 2,4 cm, vikt 23 g.
ÅSA HALLQVIST, ring, Potatisblomma, sterlingsilver, eloxerad aluminium, svart pärla, Stockholm 1993, höjd 5 cm, stl 16,5 mm, vikt 13 g.
ÅSA HALLQVIST, örhängen, Snöflinga, sterlingsilver, Stockholm 2007, krokar, storlek 2,2 x 2,2 cm, vikt 3,9 g.
ÅSA HALLQVIST, armband, sterlingsilver, krysopras, magnetlås, Stockholm 2013, längd 17,5 cm.
ÅSA HALLQVIST, örhängen, sterlingsilver, krysopras, krokar, Stockholm 2013, längd 2,8 cm.
CHRISTER JONSSON, ljusstake, Flexibel, sterlingsilver, 5 löstagbara ljuspipor, höjd 12,4 cm, vikt 951 g.
CHRISTER JONSSON, kandelaber, Kvadrat, sterlingsilver, Västervik 2007, storlek 24,5 x 31 cm, vikt 899 g.