81 - 100 av 270
1...456...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 februari 2015

Klubbad för

RING, 18K guld, mediumslipad diamant, 2,26 ctv, ca Cape/VS, 20 briljantslipade diamanter, ca 0,79 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm+, vikt 16,9 g.

Utrop: 49 000 kr

RING, 18K guld, cirtin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 17,8 g, citrin något sliten.

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, rund fasetterad smaragd ca 1,30 ct, ca 131 briljantslipade diamanter, ca 1,87 ctv, 1 åttkantslipad diamant, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 12 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad smaragd, ca 35,00 ct, 51 briljanter, ca 0,51 ctv, ca W/VS, längd 49,5 cm, vikt 18 g, skada på smaragden vid hängets fäste.

Utrop: 35 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad blå safir, ca 2,17 ct, 14 briljantslipade diamanter, ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, ca 2,28 ct, briljantslipade diamanter, ca 1,11 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 14 000 kr

FISKSPADE, silver, Napthali Hart London England 1820, längd 32 cm, vikt 145,6 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

DRYCKESKÄRL, Kylix, silver, hänklar, dekor med vinrankor och putti, medalj i botten, franska stämplar, höjd 10 cm, vikt 286,2 g, mindre bucklor.

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr

JACOB ENGELBERTH TORSK, dosor, ett par, silver, Stockholm 1860, höjd 3,5 cm, diameter 5 cm, vikt 79,7 g, bucklor.

700 kr

Utrop: 700 kr

BROSCH, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter och 51 åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, längd 6 cm, vikt 7,8 g.

3 800 kr

Utrop: 4 400 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,5 ctv, ca TCr-CR(I-J)/SI, Hovjuvelerare C F Carlman Stockholm 1946, stl 16 mm, vikt 3,1 g, båda diamanterna nagg på rondisten, en sten skadad.

10 200 kr

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca T W/VS-SI, vikt 18,8 g.

Utrop: 5 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochon slipade safirer, caboconslipad rubin, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 22,7 g.

5 700 kr

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K guld, 2 cabochonslipade safirer, 14 prinsesslipade rubiner, stl 17,75 mm, vikt 14,5 g.

4 600 kr

Utrop: 4 200 kr

ARMBAND, 14K rodierat guld, 12 smaragd- och 360 briljantslipade diamanter (1 dia saknas) ca 3,00 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 16,5 cm, vikt 17,5 g, svaga fattningar.

Utrop: 18 000 kr

HÄNGE, 21,6K guld, 7 x 6 cm, ihålig, ametist ca 15,00 ct, små rubiner, safirer, smaragder och diamanter, troligen indisk, 64,9 g, silkeslina.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

HÄNGE/COLLIER, 21,6K guld, briljanter ca 3,60 ctv (varav en större ca 0,40 ct), ca TW-Cr/SI, en skadad, 3 smaragder ca 3,53 ctv (inneslutningar), 4 rubiner ca 3,04 ctv, 1 gul safir ca 0,89 ct, längd 41 cm, vikt 43,1 g totalt.

Utrop: 52 000 kr

PÄRLRING, 18K rodierat guld, odlad South Sea pärla 13,9 mm, 6 briljanter ca 0,66 ctv ca TCr/VVS, stl 16,5 mm, vikt 11,7 g.

Utrop: 9 800 kr

ARMBAND, 18K rodierat guld, 60 safirer ca 9 ctv, 134 briljanter ca 1,50 ctv, ca TCr/SI, längd 17,3 cm, vikt 32,9 g.

Utrop: 23 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, malakit, lapis lazuli, hängets längd 5 cm, längd 42 cm, vikt 10,9 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr